Współczujący Bóg

ks. Jerzy Szymik/Życie duchowe
Poniedziałek, 5 października 2009, godz. 15:32
Czy Bóg cierpi? To, że napisano na ten temat bardzo wiele, wcale nie dziwi. Trudno bowiem o donioślejsze egzystencjalnie pytanie z połączonych punktów widzenia teologicznego i antropologicznego. Można sobie również z łatwością wyobrazić, jak dalekosiężne będą konsekwencje udzielonej odpowiedzi i jak potężny wywrą wpływ na obraz Boga i człowieka, na kształt religijności i na kulturę. Dobrze o tym pomyśleć w dorocznym Tygodniu Miłosierdzia.
więcej

Nawracać czy prowadzić dialog?

Sebastian Duda/Przegląd Powszechny
Niedziela, 4 października 2009, godz. 11:00
O współczesnych kłopotach katolików z religijnym pluralizmem z Księdzem Profesorem Adelbertem Denaux, teologiem z Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium w Belgii rozmawia Sebastian Duda
więcej

Pytania o ekumenizm

Zdzisław Józef Kijas OFMConv
Poniedziałek, 28 września 2009, godz. 16:36
Dlaczego mówimy o jednym Kościele i zarazem o wielu Kościołach? Czy podziały, które nastąpiły w ciągu dziejów, dotknęły jedności Kościoła? Jak pogodzić wiarę w jeden Kościół z faktycznymi podziałami wśród chrześcijan?
więcej

Nasze biblijne matki

Bella Szwarcman-Czarnota
Poniedziałek, 28 września 2009, godz. 13:21
Jedyną kobietą określaną w Torze mianem „matki w Izraelu” była Debora z Księgi Sędziów. Wszelako nie tylko ją mamy na myśli, mówiąc o matkach biblijnych. Na ogół do ich grona zaliczamy Sarę, Rebekę, Rachelę i Leę.
więcej

Lewiatan - ulubiony potwór apokryfów

Agnieszka Myszewska-Dekert
Piątek, 25 września 2009, godz. 12:46
Lewiatan to biblijny potwór morski ogromnych rozmiarów, król wszelkiego morskiego stworzenia, spotykany też w innych tradycjach starożytnych . Opisywano go jako monstrum przypominające (ale niebędące przy tym żadnym z nich) wielką rybę, wieloryba, hipopotama, krokodyla, węża morskiego lub smoka . Jego odpowiednikiem na lądzie jest Behemot, a w powietrzu ptak Ziz.
więcej

Małpy zamiast Księgi Rodzaju

R. J. Berry
Czwartek, 17 września 2009, godz. 14:57
Jakim procesem (procesami) posługuje się Bóg w stwarzaniu? Paradoks polega na tym, że jego mechanizmy nie są opisane w Biblii. Słyszymy tylko rytmiczne: "Bóg powiedział [...]. I stało się tak".
więcej

Rodzina Jezusa

Krzysztof Osuch SJ
Piątek, 4 września 2009, godz. 07:25
Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi? Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką (Mt 12, 46-50).
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook