Tajemnica Trójcy Przenajświętszej

KAI / psd
Niedziela, 30 maja 2010, godz. 12:33
Tajemnica Trójcy Przenajświętszej dotyka nas od początku naszej drogi wiary, od momentu Chrztu świętego. Zostaliśmy przecież ochrzczeni w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
więcej

Przed lustrem czyli o istocie pokuty i pojednania

Liturgia.pl
Wojciech Surówka OP
Sobota, 29 maja 2010, godz. 07:11
Kościół ukazuje nam istotę sakramentu pokuty i pojednania w szerokiej perspektywie wezwania do nawrócenia. W adhortacji apostolskiej Reconcilatio et paenitentia Jan Paweł II pisze, że sakrament spowiedzi jest odczytaniem na nowo wezwania do nawrócenia, z którym do współczesnego człowieka zwraca się Bóg. Owo nawrócenie, metanoia, jest postawą, która charakteryzuje całość życia chrześcijańskiego. Nie jest to jednorazowy akt, towarzyszący decyzji o przyjęciu chrztu, lecz stała egzystencjalna decyzja na trwanie przy Bogu.
więcej

Co to znaczy wierzyć?

Jerzy Sermak SJ
Wtorek, 25 maja 2010, godz. 12:55
Bóg nigdy nie zapomni o człowieku. Bóg nie przestaje poszukiwać i wzywać każdego człowieka. Wzywać do tego, aby człowiek też zechciał Go szukać, bo dzięki odnalezieniu Boga w swoim życiu odnajdzie prawdziwe szczęście.
więcej

Tajemnica Zesłania Ducha Świętego

Kamil Wierchomski / DEON.pl
Niedziela, 23 maja 2010, godz. 07:04
Zesłanie Ducha Świętego jest dopełnieniem Wielkanocy. Jest to bowiem dopełnienie świętych tajemnic, których pamiątkę obchodzimy w okresie wielkanocnym: tajemnicy ofiarniczej śmierci Pana, Jego zwycięstwa w zmartwychwstaniu, Jego wejścia w wieczność Ojca we wniebowstąpieniu
więcej

Gloria in excelsis Deo - krótka historia hymnu

Liturgia.pl
Eliza Litak
Środa, 19 maja 2010, godz. 07:14
Chociaż obecnie hymn „Chwała na wysokości Bogu” odmawiamy właściwie w czasie każdej uroczystej liturgii, to w Kościele zachodnim był on początkowo nierozłącznie związany z Bożym Narodzeniem, odmawiany wówczas tylko przez jedną osobę, w jednym miejscu i czasie: intonował go papież w trakcie liturgii uroczystości Narodzenia Pańskiego, celebrowanej w katedrze na Lateranie.
więcej

Chrześcijańska wizja i sens śmierci

Stanisław Biel SJ
Sobota, 17 kwietnia 2010, godz. 07:12
Dopiero śmierć w pełni wyzwala. W obliczu śmierci człowiek doświadcza wolności. Opadają wówczas wszystkie maski, które zakładamy i role, które gramy przed innymi, przed światem, by być kimś innym niż w rzeczywistości jesteśmy. Przestajemy się wówczas przejmować tym, co sądzą o nas inni. Odpada lęk przed kompromitacją bądź odrzuceniem. Przestaje się liczyć sukces, bogactwo, ambicje, plany. Śmierć niweczy miary stosowane w ciągu życia. W śmierci człowiek uwalnia się od myślenia czysto ludzkiego, światowego i wyzwolony wkracza w nowy świat przeniknięty całkowicie Bogiem.
więcej

Zmartwychwstanie - zwycięstwo nad śmiercią

Raniero Cantalamessa OFMCap
Piątek, 16 kwietnia 2010, godz. 13:20
Kiedy Chrystus umiera dla nas na krzyżu, „kiedy jeden umiera za wszystkich", wtedy wszystko zmienia się radykalnie, a sama śmierć staje się nową rzeczywistością. Jezus mówił o swej śmierci jako o wyjściu paschalnym i dlatego św. Jan w taki sposób komponuje swoją ewangelię, by wyraźnie można było dostrzec, że śmierć Jezusa na krzyżu jest nową paschą.
więcej

W drodze przez „ciemną noc duszy"

Anselm Grün / Wydawnictwo „Jedność”
Piątek, 12 marca 2010, godz. 07:07
W mistyce od czasów Jana od Krzyża mówimy o „ciemnej nocy duszy". Pytanie brzmi, czy ciemna noc umysłu i duszy, którą opisał i której doświadczył na duchowej drodze Jan od Krzyża, a po nim wielu chrześcijan, jest identyczna z depresją, czy ma z nią jakieś punkty styczne, czy też znajduje się na zupełnie innej płaszczyźnie. Czy rady, jakich Jan od Krzyża udziela tym, którzy doświadczyli „ciemnej nocy", są pomocne w radzeniu sobie z depresją czy też są one jedynie pobożną ucieczką przed chorobą psychiczną?
więcej

Szatan niestety istnieje i warto o tym pamiętać

Przegląd Powszechny
Dariusz Kowalczyk SJ
Czwartek, 11 marca 2010, godz. 07:10
William Blatty przytacza - jako motto dla swej słynnej książki "Egzorcysta" - taką oto wypowiedź: Dla niektórych zbrodni nie istnieje inne wytłumaczenie… Ksiądz z dwunastoma gwoźdźmi wbitymi w czaszkę… Albo tych siedmioro dzieci z ich nauczycielem. Odmawiali "Ojcze nasz", kiedy znaleźli ich żołnierze. Jeden z nich wyjął bagnet i uciął język nauczycielowi. Drugi wziął pałeczki, jakich Chińczycy używają przy posiłkach i wbił dzieciom w uszy. Z jakiego punktu widzenia powinniśmy rozważać tego typu przypadki?
więcej

Wiara nie jest intelektualnym samobójstwem

Tygodnik Powszechny
Ks. Wacław Hryniewicz

Sobota, 20 lutego 2010, godz. 07:12
Doświadczamy w życiu nie tylko zła, ale także dobra i piękna. Możemy zatem pytać nie tylko: „Skąd zło?”, ale również: „Skąd dobro i piękno?”. Skąd radość na obliczu ludzi czyniących dobro? Skąd miłość?
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook