Intencje, o których nie wolno nam zapomnieć w październiku. Nasza odpowiedź na kryzys

(fot. aj)

W ostatnim czasie nie ma dnia, by w mediach nie ukazywały się kolejne doniesienia o księżach dopuszczających się różnych nadużyć wobec wiernych i zgorszeniu, jakie to wywołuje u wielu z nas. W efekcie coraz częściej słyszymy głosy wiernych, którzy pytają, czy jest dla nich jeszcze miejsce w Kościele. Chcemy im jasno powiedzieć, że jest - zostańcie i zmieniajcie Kościół razem z nami.

 

Październik daje nam szczególną patronkę nazywaną Matką Kościoła. Dlatego chcemy razem z Nią modlić się i oddać Bogu to, co nas boli i co niszczy Kościół.

 

Nasza odpowiedź na kolejne skandale z udziałem ludzi Kościoła jest konkretna, prosta i bardzo potrzebna - to modlitwa różańcowa.

 

Papież wzywa wszystkich wiernych na całym świecie do codziennego odmawiania tej modlitwy >>

 

To właśnie modlitwa jest początkiem jakichkolwiek zmian w Kościele i w nas samych. Abp Grzegorz Ryś, odnosząc się w tym roku do problemu pedofilii, powiedział: "Nie chodzi o to, by w Kościół włączać się na zasadzie potrzeby aktywizmu, że coś muszę zrobić. Jak coś musisz zrobić, to sobie weź siekierę i porąb drzewo. Natomiast, aby robić coś w Kościele, trzeba przejść przez modlitwę. Każde inne działanie jest bez sensu" - i zachęcił, aby każdy z nas brał odpowiedzialność na własną miarę, ile jest w stanie podjąć.

 

Wszyscy możemy zacząć właśnie od modlitwy.

 

Każdego dnia - przez cały październik - będziemy modlić się wspólnie w czterech intencjach:

 

  • za ofiary wykorzystywania seksualnego i nadużyć popełnionych przez duchownych, aby znalazły sprawiedliwość i odzyskały pokój po tym, co przeszły - by już nigdy nie żyły w poczuciu winy i wstydu;
  • za księży, o nawrócenie i wierność Ewangelii, aby troszczyli się o powierzony im Kościół, a sprawcy krzywd ponieśli sprawiedliwą karę i mogli zadośćuczynić swoim ofiarom;
  • za zgorszonych skandalami z udziałem księży i wiernych, żeby nasze grzechy nie przysłaniały im Boga;
  • za nas wszystkich, abyśmy żyli w taki sposób, żeby ludzie patrzący na nas chcieli poznać Boga i żyć w Kościele;

 

Do wspólnej modlitwy za Kościół wezwał również papież Franciszek. Zwrócił on uwagę, że tylko tak możemy pokonać diabła, który "krąży po świecie" i pociąga za sobą ludzi Kościoła.

 

"Ojciec Święty prosi wiernych z całego świata o modlitwę, by Święta Matka Boża okryła Kościół swoim opiekuńczym płaszczem, by ochronić go przed atakami złego, wielkiego oskarżyciela i aby jednocześnie uczyniła go bardziej świadomym win, błędów, nadużyć popełnionych obecnie i w przeszłości i aby angażował się bez żadnego wahania w walkę o to, by zło nie zwyciężyło" - napisano w oświadczeniu Watykanu.

 

***

 

Do modlitwy różańcowej zapraszamy cię każdego dnia. Nie ma określonej godziny, nie jest ważne, czy odmówisz dziesiątek różańca w tramwaju, jadąc do pracy, czy cały różaniec, siedząc w łóżku przed snem. Pamiętaj, że nie modlisz się sam.

 

Dołącz do naszego wydarzenia na Facebooku klikając w baner poniżej i módl się z całym Kościołem:

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.08

Liczba głosów:

12

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook