Zmarł Ravi Shankar, wirtuoz sitary

Zmarł Ravi Shankar, wirtuoz sitary
(fot. v i p e z / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
PAP / mh

Zmarł Ravi Shankar, legendarny wirtuoz sitary, dzięki któremu instrument ten zaczął być wykorzystywany w zachodniej muzyce m.in. przez Beatlesów, a muzyka hinduska została rozpropagowana na całym świecie. Miał 92 lata.

Przez ostatnich kilka lat Shankar nie cieszył się dobrym zdrowiem; w ubiegły czwartek przeszedł operację. Zmarł we wtorek w San Diego, w USA - podała rodzina w oświadczeniu.
Kancelaria premiera Indii Manmohana Singha napisała na Twitterze, że wraz z Ravim Shankarem, "narodowym skarbem i ambasadorem kulturowego dziedzictwa Indii na świecie, skończyła się pewna epoka".
Trzykrotny zdobywca prestiżowej amerykańskiej nagrody muzycznej Grammy dzielił życie między Indie i Stany Zjednoczone. Dzień przed operacją został nominowany do Grammy za swój ostatni album "The Living Room Sessions, Part 1".
Zostawił m.in. córkę, również zdobywczynię Grammy, Norah Jones, troje wnucząt i czworo prawnucząt.
Shankar popularyzował muzykę hinduską, współpracując ze światowej sławy skrzypkiem Yehudim Menuhinem oraz legendarną grupą The Beatles pod koniec lat 60. Zainspirował George'a Harrisona do gry na sitarze, wykorzystanym w takich utworach jak "Norwegian Wood" (1965) i "Within You, Without You" (1967).
Przyjaźń z Harrisonem sprawiła, że muzyk z Indii pojawił się pod koniec lat 60. na festiwalach Monterey i Woodstock oraz w 1972 r. na Koncercie dla Bangladeszu, stając się jednym z pierwszych indyjskich muzyków, który zdobył popularność na świecie. Obaj zostali uhonorowani przez UNICEF nagrodą w podziękowaniu za ich wkład w pomoc dotkniętemu głodem Bangladeszowi.
Współpraca Shankara z Menuhinem nad płytami "West Meets East" z 1967 r. i 1976  r. zakończyła się zdobyciem nagród Grammy. Shankar skomponował koncerty na sitar i orkiestrę dla Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Filharmonii Nowojorskiej.
Ravi Shankar miał liczne talenty; napisał kilka książek i wyreżyserował wiele sztuk teatralnych. W latach 1986-92 zasiadał w izbie wyższej indyjskiego parlamentu, Izbie Stanów.
Był również twórcą domu-pustelni (aśram) i centrum muzyki, gdzie mogą mieszkać i uczyć się studenci, a ostatnio w 2001 r. Centrum im. Raviego Shankara w Delhi, gdzie odbywają się doroczne festiwale.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmarł Ravi Shankar, wirtuoz sitary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.