Muzyczny hit ze słowami Ignacego Loyoli

WAM

Jezuita i muzyk. Od zawsze zakochany w muzyce, od lat zainspirowany duchowością św. Ignacego z Loyoli. Dominik Dubiel SJ postanowił połączyć swoje pasje, pomysłem zaraził innych i tak powstał niesamowity utwór "Take and receive" ("Zabierz Panie i przyjmij").

 

Posłuchajcie sami:

 

 

 

- Pomyślałem, że fajnie byłoby zrobić w końcu coś naprawdę jezuickiego: żeby wypływało z naszej duchowości i do tej duchowości prowadziło. Naturalnie, w pierwszym przebłysku sięgnąłem do Ignacego. Bo św. Ignacy, wbrew pozorom, bardzo kochał muzykę. Kiedy był ciężko chory, prosił nawet o grę na klawikordzie w jego pokoju, bo to przynosiło mu ulgę w cierpieniu. Wobec tej inspiracji, z jednej strony chciałem zrobić coś "dla Ignacego", a z drugiej strony wiedziałem, że to musi być "magis", czyli coś, co przyniesie jakiś pożytek innym ludziom - tak o kulisach powstania utworu opowiada pomysłodawca - Dominik Dubiel SJ.

 

Zabierz Panie i przyjmij 

 

Jezuici, zgodnie z myślą Ignacego Loyoli zarażają ludzi duchowością ignacjańską. Wiadomo, że nie każdemu takie przeżywanie bliskości z Bogiem odpowiada, jednak autor utworu wierzy, że dzięki jego dźwiękom słuchający będą mieli okazję poczuć ignacjańskiego Ducha. 

 

Projekt powstał dzięki wsparciu motywujących do działania jezuitów, śpiewających i grających artystów, oraz wszystkich tych, którzy na zaproszenie do projektu odpowiadali stuprocentowym zaangażowaniem.

 

Kto wziął udział w projekcie?

 

Aga Musiał śpiewa m.in. w "New Life’m", i "Owcy", współpracuje z "TAU", a w ostatnich latach, nie było chyba ważnego wydarzenia w świecie polskiej muzyki chrześcijańskiej, w którym nie miałby swojego udziału. Piotrek Budniak i Paweł Wszołek - ci, którzy piszą świetną muzykę, prowadzą autorskie projekty jazzowe, są też obecni na scenie chrześcijańskiej. Miki Kubicki, człowiek-orkiestra, jeden z najbardziej obiecujących polskich raperów i producentów; w tym roku wypuścił pierwszy pełny autorski album nakładem Asfalt Records. Maciek Kita gra m.in. w folk-rockowej kapeli "Słowiany". Do tego chórek, złożony z przyjaciół "starych" (z którymi autor pomysłu współpracuje od lat) i nowych, poznanych w Krakowie, dzięki współpracy z Kubą Blycharzem. Wszystko zostało nagrane z jezuickim Studiem "Inigo". Zmiksowaniem zajął się Mateusz "Hulba" Hulbój. Teledysk nakręcił Mateusz Miszczyński we współpracy z Marcinem Jończykiem, czyli duet odpowiedzialny m.in. za klipy niemaGOtu i Małgosi Hutek.

 

Duchowy background


Pierwszy pilotażowy utwór z "Jesuit Prayers Music Project" to "Take and receive", czyli modlitwa "Zabierz Panie i przyjmij". Ignacy umieścił ją na końcu swoich "Ćwiczeń Duchownych", czyli u kresu miesięcznej drogi, którą przechodzi osoba odprawiająca rekolekcje ignacjańskie.

 

Chodzi o uświadomienie sobie, że Stwórca nie tylko jest obecny w pewien sposób w swoim stworzeniu, czyli w każdej chwili  życia, ale ciągle "pracuje" w świecie dla dobra ludzi.

 

Chodzi o odkrycie, że Pan Bóg jest bliski, dobry, że kocha, wspiera i po prostu lubi człowieka. Kiedy się to dostrzeże, trudno odpowiedzieć Panu inaczej, niż uwielbieniem i ofiarowaniem samego siebie Bogu.

 

Ignacy proponuje zrobić to właśnie w tych słowach:


Zabierz Panie i przyjmij całą wolność moją,

pamięć moją i rozum

i wolę mą całą,

cokolwiek mam i posiadam.

Ty mi to wszystko dałeś - Tobie to Panie oddaję.
Rozporządzaj tym w pełni według Twojej woli.
Daj mi jedynie miłość Twą i łaskę,
albowiem to mi wystarczy.
Amen.

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.92

Liczba głosów:

24

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook