Rozpoczął się 5. festiwal Off Plus Camera

Sekcja "Women Make Movies", czyli "Kobiety realizują filmy", a także pokazy nowych produkcji izraelskich i brytyjskich - to niektóre z punktów programu 5. edycji festiwalu Off Plus Camera. Poświęcona kinu niezależnemu impreza rozpoczęła się w piątek w Krakowie.

 

W ciągu dziesięciu festiwalowych dni publiczność obejrzy też m.in. filmy z sekcji "Nadrabianie zaległości", uznane na świecie produkcje, które - z różnych powodów - nie trafiły do dystrybucji w kinach w Polsce.

 

O programie imprezy, której patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa, mówił w piątek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu, Szymon Miszczak. - Nasza główna idea to wspieranie filmowych debiutantów - tłumaczył.

 

Wśród gości specjalnych tegorocznej edycji Off Plus Camera będą znani reżyserzy: Francuz Luc Besson - twórca "Wielkiego błękitu", "Leona zawodowca" i "Piątego elementu", Brytyjczyk Roland Joffe - autor filmów "Pola śmierci", "Misja" i "Szkarłatna litera", oraz Niemiec Volker Schloendorff, reżyser "Blaszanego bębenka".

 

Pytany o cel zapraszania sław na festiwal dedykowany debiutantom, Miszczak odparł: "Każdy wielki twórca, uznany mistrz, kiedyś zaczynał. Poprzez konfrontację dużych nazwisk z debiutantami chcemy wskazać punkt, w kierunku którego zmierzać powinni młodzi reżyserzy. Mistrzowie spotykają się na festiwalu z artystami rozpoczynającymi dopiero kariery. Młodzi mogą czerpać z doświadczeń twórców wybitnych".

 

Tegoroczne festiwalowe projekcje odbywają się w kinach: Kijów.Centrum, Alchemia, Ars, Agrafka, Pod Baranami i Mikro.

 

Widzowie mogą oglądać filmy m.in. z sekcji "Women Make Movies". Jak wyjaśnili organizatorzy festiwalu, tytuł sekcji pochodzi od nazwy organizacji, mającej siedzibę w Stanach Zjednoczonych, której celem jest "popularyzowanie portretów silnych kobiet". Organizacja ta zajmuje się m.in. produkcją, dystrybucją oraz promocją niezależnych filmów nakręconych przez kobiety i na temat kobiet.

 

W programie Off Plus Camera jest np. film "Buoyant" (2004), dokument na temat otyłych pływaczek synchronicznych, nazwanych "Pulchnymi Liliami". Amerykańska reżyserka Julie Wyman obserwowała rygorystyczne treningi tych pływaczek oraz stosowane wobec tych kobiet strategie, mające promować hasła dotyczące akceptacji własnego ciała.

 

Tłumacząc obecność w programie sekcji "Nowe kino izraelskie", organizatorzy podkreślili w festiwalowym katalogu, że "kinematografia izraelska to jedno z najciekawszych i najbardziej dynamicznych zjawisk globalnej kultury filmowej ostatniej dekady". - Wyjątkowa historia Izraela, łącząca w sobie wielowiekową tradycję żydowską z powojenną restauracją państwowości, okazała się skarbnicą tematów dla kina - zwrócili uwagę.

 

W sekcji tej pokazane będą m.in. filmy: "Footnote" (2011) znanego reżysera Josepha Cedara - obraz uhonorowany nagrodą za scenariusz na festiwalu w Cannes, oraz "Restoration" Yossiego Madmoniego (2010), film, który wygrał ubiegłoroczny festiwal w Karlowych Warach.

 

W sekcji "Nowe kino brytyjskie" zaprezentowane zostaną natomiast m.in.: "The Trip" - najnowszy film Michaela Winterbottoma, ze Stevem Cooganem w obsadzie, oraz uhonorowany nagrodą dla najlepszego niezależnego filmu roku w Wielkiej Brytanii i Nagrodą Jury na amerykańskim festiwalu Sundance "Tyranozaur" (2010, reż. Paddy Considine).

 

W ramach sekcji "Nadrabianie zaległości" do programu festiwalu włączono m.in. pokazy filmów: "Barney’s Version" z 2010 roku - komedii z Paulem Giamattim i Dustinem Hoffmanem w obsadzie (reż. Richard J. Lewis, produkcja: Kanada/Włochy) oraz "Prywatne życie Pippy Lee" z Robin Wright, Keanu Reevesem, Julianne Moore i Winoną Ryder, z 2009 roku (reż. Rebbecca Miller, prod. USA).

 

W festiwalowym konkursie głównym o nazwie "Wytyczanie Drogi", najważniejszej sekcji Off Plus Camera, walczy w tym roku 12 produkcji. Autor zwycięskiego filmu otrzyma w nagrodę 100 tys. dolarów.

 

W konkursie udział biorą m.in.: amerykański film "Electrick Children" Rebecki Thomas, amerykańsko-albański obraz "The Forgiveness of Blood" Joshuy Marstona, włoski "Sulla Strada di Casa" Emiliano Corapiego, duński "Teddy Bear" Madsa Matthiesena oraz francuski "Tomboy" w reżyserii Celine Sciammy.

 

Przewodniczącym jury w konkursie głównym jest Andrzej Żuławski. "To stuprocentowy nonkonformista, reżyser, który nie boi się trudnych tematów" - powiedział w piątek o Żuławskim dyrektor festiwalu.

 

Filmem otwierającym piątą edycję Off Plus Camera będzie amerykański "Terri" w reżyserii Azazela Jacobsa, z Jacobem Wysockim i Johnem C. Reillym w obsadzie - dowcipna, a zarazem przejmująca opowieść o dorastaniu.

 

Tytułowym bohaterem tej historii jest nastolatek z nadwagą. Chłopak dorasta w małym miasteczku, gdzie wszelkie przejawy inności spotykają się z niechęcią ze strony otoczenia. W szkole, gdzie prym wiodą tzw. popularni, młody bohater filmu pozostaje na marginesie życia towarzyskiego. Terri zaprzyjaźnia się z innymi "niedopasowanymi", m.in. z piękną Heather, dla której przekleństwem jest z kolei ponadprzeciętna uroda.

 

Projekcja tego filmu, premierowa w Polsce, będzie elementem piątkowej uroczystej inauguracji festiwalu. Gala odbędzie się wieczorem w Operze Krakowskiej, z udziałem - jak zapowiedzieli organizatorzy - znanego aktora brytyjskiego Davida Thewlisa, który odbierze Nagrodę Specjalną "Pod Prąd".

 

Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera potrwa do 22 kwietnia. Informacje o programie i zasadach wstępu na seanse dostępne są na stronie www.offpluscamera.com

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook