Ernst Lubitsch – przegląd filmowy w Krakowie

W dniach od 24 do 26 marca 2011 roku w Muzeum Starego Teatru w Krakowie odbędzie się przegląd filmowy poświęcony twórczości Ernsta Lubitscha.

 

Ernst Lubitsch, jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii kina, urodził się w Berlinie w 1892 roku. Jego ojciec, Simon Lubitsch, pochodził z Polski i był damskim krawcem. W młodości Ernst występował w zespole Maxa Reinhardta, wybitnego reżysera teatralnego oraz grał w krótkich filmach komediowych. Od 1914 roku sam zajął się reżyserią. Odkrył dla kina: Emila Janningsa, Ossi Oswaldę, czy też Polę Negri.

 

Jego pierwszymi filmowymi sukcesami były: komedia Ostrygowa księżniczka (1919) i kostiumowy film Madame Dubarry (1919) z Polą Negri. W ciągu kilku kolejnych lat zrealizował w Berlinie jeszcze kilka filmów, w których wystąpiła Pola Negri: Carmen (1918), Oczy mumii (1918), Sumurun (1920), Górska kotka (1921).

 

Szybko został dostrzeżony w Stanach Zjednoczonych i zaangażowany do Hollywood, gdzie nakręcił kolejne filmy m.in.: Rositę, śpiewaczkę ulicy (1923) z Mary Pickford i Cesarzową (1924) z Polą Negri.

 

Udźwiękowienie filmu umożliwiło mu zajęcie się musicalem. Zrealizował wówczas Paradę miłości (1929), Monte Carlo (1930), Wesołą wdówkę (1934). Tworzył również kolejne filmy: Sztukę życia (1933), Pokusę (1936) z Marleną Ditrich, Ninoczkę (1939) z Gretą Garbo, Być albo nie być (1942) z Carol Lombard.

 

Jego charakterystyczny styl filmowy określano jako Lubitsch Touch. W 1946 otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Rok później zmarł w Hollywood na zawał serca.

 

Podczas przeglądu filmowego w Muzeum Starego Teatru w Krakowie będzie można obejrzeć m.in. Ostrygową księżniczkę, Annę Boleyn, Górską kotkę oraz Sumurun.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook