Powstanie film o kard. Adamie Kozłowieckim

Powstanie film o kard. Adamie Kozłowieckim
kard. Adam Kozłowiecki SJ (1910-2007) (fot. radiovatikana.org)
PAP / mik

Filmowy dokument o kard. Adamie Kozłowieckim (1911-2007) - polskim jezuicie, który 61 lat posługiwał w Zambii - zrealizuje Rafał Wieczyński na przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicę urodzin misjonarza - zapowiada fundacja im. kardynała "Serce bez granic".

- Zarządowi fundacji zależy na tym, by w nadchodzącym roku było jak najwięcej okazji do uświadomienia Polakom znaczenia życia oraz działalności misyjnej i ekumenicznej ks. Kozłowieckiego - wspaniałego rodaka z Huty Komorowskiej - powiedział PAP wiceprezes Fundacji Bogdan Romaniuk.

Dla upamiętnienia rocznicy, fundacja złożyła do zarządu Poczty Polskiej wniosek o wyemitowanie znaczka poświęconego wielkiemu misjonarzowi i wystąpiła do Narodowego Banku Polskiego z prośbą o wybicie monety z podobizną kardynała. - Czynione są także starania o rozegranie towarzyskiego meczu piłkarskich reprezentacji Polski i Zambii, z którego dochód przeznaczony zostałby na budowę szkoły w Zambii - poinformował Romaniuk.

Dobroczynna działalność zambijska polskiego misjonarza zostanie przybliżona w trzeciej dekadzie września tego roku podczas dorocznych Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej. Na okolicznościowym sympozjum wystąpi m.in. dyrektor biura watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów ks. Tadeusz Wojda oraz duchowny z Konga.

DEON.PL POLECA

Rafał Wieczyński, reżyser filmu fabularnego "Popiełuszko. Wolność jest w nas", gromadzi dokumentację i pracuje nad scenariuszem dokumentalnego filmu, poświęconego życiu i posługiwaniu ks. Adama Kozłowieckiego - powiedziała Julita Wieczyńska, która ma odpowiadać za produkcję przedsięwzięcia.

Fundacja im. kard. Adama Kozłowieckiego "Serce bez granic" od wiosny tego roku buduje formacyjno-edukacyjne centrum misyjne i muzeum swego patrona w Hucie Komorowskiej (Podkarpackie). Powstaje ono w ramach modernizacji i adaptacji oficyny dworskiej - reliktu zabytkowego zespołu pałacowego rodziny Kozłowieckich. Inwestycja będzie sfinansowana kwotą trzech milionów złotych ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego, a pół mln zł wyłoży diecezja sandomierska. Placówka ma być gotowa za rok.

Zrekonstruowana budowla stanie się centrum pamięci o kardynale - pomieści m.in. muzeum pamiątek po nim i centrum misyjne, które ma prezentować chrześcijańskie posługiwanie Kościoła rzymskokatolickiego na świecie. Zbiór podarowanych fundacji muzealiów wzbogacił się niedawno m.in. o stułę używaną przez kardynała w Zambii oraz o pierścień rodowy Kozłowieckich.

Urodzony w Hucie Komorowskiej Adam Kozłowiecki był w czasie II wojny światowej więźniem obozów w Auschwitz i Dachau. Zambia stała się jego drugą ojczyzną z wyboru. Jako jezuita-misjonarz organizował tam szkolnictwo, był administratorem wikariatu apostolskiego Lusaki i pierwszym metropolitą tego miasta. Uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II. Po rezygnacji ze stolicy arcybiskupiej powrócił do zwykłej pracy duszpasterskiej misji w Mpunde. W 1998 roku papież Jan Paweł II obdarzył go godnością kardynalską.

Ks. Adam Kozłowiecki był doktorem honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Publikował artykuły w krakowskim "Tygodniku Powszechnym", ogłaszał listy pasterskie, wydał też wspomnienia "Ucisk i utrapienie. Pamiętnik więźnia 1939-1945" oraz "Moja Afryka. Moje Chingombe".

Huta Komorowska (gm. Majdan Królewski) była na przełomie XIX i XX wieku własnością rodziny Kozłowieckich. Należący do niej pałac został zniszczony podczas II wojny światowej. We wsi znajduje się szkoła podstawowa im. kard. Kozłowieckiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstanie film o kard. Adamie Kozłowieckim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.