Widziałeś klasztor w nowych "Gwiezdnych Wojnach"?

(fot. Arian Zwegers via Foter.com / CC BY)

Jeśli oglądaliście już najnowsze "Gwiezdne Wojny", to wiecie, że kluczowa scena ma miejsce na wyspie wśród pięknych ruin. Tak, macie rację - to był kiedyś chrześcijański klasztor.

 

Film "Gwiezdne Wojny" był kręcony na irlandzkiej wyspie Skellig Michael, a ruiny to średniowieczny klasztor. Skalista wyspa położona jest ok. 12 km na południowy zachód od Irlandii.

 

(fot. chb1848 via Foter.com / CC BY-SA)

 

W 1996 roku wyspę i klasztor wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Został on założony prawdopodobnie w VII wieku i był użytkowany do XIII wieku, kiedy to mnisi przenieśli się na stały ląd.

 

Samo założenie klasztoru mogło nastąpić w VII wieku, lub zgodnie z legendą głoszącą jakoby jego założycielem miał być święty Fionán, nawet w VI wieku.

 

(fot. IrishFireside via Foter.com / CC BY)

 

Prawdopodobnie trudne warunki pogodowe na wyspie, takie jak częste sztormy, zmusiły w trzynastym wieku mnichów do przeniesienia się na stały ląd do Ballinskelligs, a Skellig Michael było wykorzystywane jedynie sezonowo. Zakonnicy z Ballinskelligs opiekowali się wiernymi pielgrzymującymi na wyspę oraz zabudowaniami klasztornymi.

 

Wyspa znajdowała się w rękach zakonników do roku 1578, kiedy w wyniku powstania Desmondów królowa Elżbieta I rozwiązała wiele zakonów.

 

(fot. amerune via Foter.com / CC BY)

 

Zobacz film o wyspie:

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

 

 

Po godzinach 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Google
Zaloguj przez Facebook