W łódzkim Orientarium urodziły się trzy kotoniedźwiedzie

W łódzkim Orientarium urodziły się trzy kotoniedźwiedzie
Fot. Wikimedia / CC BY-SA 4.0
PAP/ kb

Trzy binturongi orientalne, zwane potocznie kotoniedźwiedziami, przyszły na świat w Orientarium w Łodzi. Pierwsze dni życia maluchy spędzają ze swoimi rodzicami, na zapleczu wybiegu, dlatego nie wiadomo jeszcze, jaka jest płeć nowych mieszkańców łódzkiego zoo.

"Na razie chcemy, żeby binturongi oswoiły się w nowym otoczeniu i spokojnie spędziły pierwsze tygodnie z rodzicami. Jak nieco podrosną, lekarze weterynarii sprawdzą wagę i płeć zwierzaków" – zapowiedział Tomasz Jóźwik z Orientarium w Łodzi.

Binturongi potocznie nazywane są kotoniedźwiedziami. Gatunek ten występuje naturalnie m.in. we wschodnim Nepalu, północno-wschodnich Indiach, Bhutanie, Bangladeszu, południowo-wschodniej Azji czy w Indonezji. Zwierzęta żyją w niewielkich grupach rodzinnych. Przebywają głównie na drzewach, a aktywne są zwłaszcza nocą. Ich długość życia wynosi około 18 lat. Ciąża u samicy trwa około 90 dni. Zwykle rodzi się dwoje lub troje młodych. Binturongi są wszystkożerne, ale preferują dietę roślinną.

Zwierzę ma chwytny ogon, który stanowi niemal połowę długości ciała; dzięki niemu binturong wspina się na drzewa, a czasem zwisa z gałęzi. Inną cechą charakterystyczną jest trwale zrośnięty trzeci i czwarty palec w tylnych kończynach.

DEON.PL POLECA

Co ciekawe, badania potwierdziły, że ślina binturongów ma wyjątkowe zdolności odkażające. Po zaaplikowaniu jej na ranę znacznie przyspiesza się proces gojenia.

Rodzicami trzech nowo narodzonych kotoniedźwiedzi są Amalka i Mai. Nie były to pierwsze narodziny zwierząt tego gatunku - w 2019 roku w zoo w Łodzi na świat przyszła Koralina – pierwszy binturong urodzony w Polsce.

Wcześniej zwierzątka mieszkały w "Małpim Gaju" w zoo, a po tegorocznym otwarciu Orientarium przeniosły się na komfortowy wybieg w strefie zwanej Wyspami Sundajskimi - dzielą go z myszojeleniem. Binturongi są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Dzięki hodowli kotoniedźwiedzi Orientarium w Łodzi przyczynia się do przetrwania tego gatunku w naturze.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Kostrzyński

Książka, której głównym zadaniem jest obalenie powszechnych, dziwnych, czasem zabawnych, ale niekiedy także krzywdzących mitów na temat biologii zwierząt – ich cech i zachowań oraz powiązań gatunkowych. Książka dla dzieci, które dopiero odkrywają świat przyrody...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W łódzkim Orientarium urodziły się trzy kotoniedźwiedzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.