Pszczoły lubią miasto - miasto lubi pszczoły

PAP / pk
Piątek, 2 września 2016, godz. 16:30
Miasta są przyjaznym środowiskiem dla pszczół; jest w nich cieplej niż na wsi, mają także bogatą roślinność, jest dużo parków i drzew; miejskich pszczół nie trzeba się bać, bo pszczelarze dbają o to, by hodować łagodne odmiany - mówi PAP pszczelarz, opiekun pasieki na dachu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. Tomasz Gałuszka.
więcej

Ta wiedza bardzo przyda się prawodawcom

PAP - Nauka w Polsce
pk
Wtorek, 30 sierpnia 2016, godz. 18:00
Uczniowie niezadowoleni ze zmiany smaku posiłków, kucharki "zagubione" w menu opartym o nowe składniki, nieprzygotowane szkoły - to niechciane efekty ustawy o bezpieczeństwie żywności. Zdaniem naukowców wielu negatywnych skutków ustaw można uniknąć, dlatego opracowali oni rozwiązanie pomagające tworzyć prawo.
więcej

Polscy nurkowie w Machu Picchu

PAP - Nauka w Polsce
Szymon Zdziebłowski
Piątek, 26 sierpnia 2016, godz. 16:30
Nurkowali i wykonywali badania sonarem w jeziorach położonych na wysokości ponad 4200 m n.p.m. w poszukiwaniu śladów po działalności Inków w rejonie Machu Picchu. Specjaliści z zakresu archeologii podwodnej z Instytutu Archeologii UW i Ośrodka Badan Prekolumbijskich UW skończyli właśnie pierwszy sezon pionierskich badań.
więcej

Blisko nas może istnieć druga Ziemia

PAP - Nauka w Polsce
pk
Czwartek, 25 sierpnia 2016, godz. 14:30
Gwiazda najbliższa względem Układu Słonecznego - Proxima Centauri - posiada planetę o masie Ziemi, na której w dodatku może występować woda w stanie ciekłym - odkrył zespół naukowców, w skład którego wchodzi również polski astronom z Uniwersytetu Warszawskiego.
więcej

Kameleon drzemie w każdym z nas

PAP - Nauka w Polsce
Ewelina Krajczyńska / pk
Środa, 27 lipca 2016, godz. 13:16
Małżeństwa z długim stażem upodobniają się do siebie nawet fizycznie. Noworodki zaczynają kopiować zachowania innych już w pierwszym dniu życia. U naśladującej nas ekspedientki wydamy więcej pieniędzy. Społeczny kameleon, naśladujący zachowania innych, tkwi w każdym z nas - mówi PAP psycholog społeczny, dr Wojciech Kulesza.
więcej

Naukowcy chcą zapobiec kosmicznym kolizjom

PAP - Nauka w Polsce
Ewelina Krajczyńska / pk
Poniedziałek, 18 lipca 2016, godz. 16:18
Czynne satelity i sondy, kosmiczne śmieci, a nawet przedmioty zgubione przez astronautów. Na ziemskiej orbicie robi się coraz tłoczniej, dlatego naukowcy szykują system, który pomoże im w monitorowaniu kosmicznego ruchu i uniknięciu kosztownych kolizji.
więcej

Maszyny uczą się i przewidują przyszłość

PAP - Nauka w Polsce
Karolina Duszczyk / pk
Czwartek, 14 lipca 2016, godz. 16:00
Gdyby operatorzy telefonii komórkowej wiedzieli, jaka grupa ich klientów zamierza niedługo zmienić sieć, odpowiednio wcześniej zaproponowaliby im lepsze warunki umów. A konkurenci mogliby skierować działania marketingowe do osób skłonnych przejść do nowej sieci. Na podstawie tego, jak zachowuje się grupa ludzi w przeszłości i obecnie, można prognozować przyszłe trendy.
więcej

Polscy naukowcy prognozują zderzenia nawet kilkuset czarnych dziur na rok

PAP - Nauka w Polsce
Ewelina Krajczyńska / pk
Czwartek, 14 lipca 2016, godz. 15:47
Zderzenia nawet kilkuset czarnych dziur rocznie, które będą źródłem fal grawitacyjnych, prognozuje zespół polskich i amerykańskich naukowców. Detekcje będzie w stanie zaobserwować obserwatorium LIGO, jeśli będzie wykorzystywało pełnię swoich możliwości.
więcej

Mięso symbolem bezpieczeństwa w PRL

PAP - Nauka w Polsce
Ewelina Krajczyńska / pk
Piątek, 8 lipca 2016, godz. 17:00
Lęk przed głodem, odziedziczony po wojnie, spowodował, że w PRL symbolem bezpieczeństwa i podstawą dobrej kuchni było mięso. W latach 80., kiedy Polacy stanęli w obliczu jego niedoboru, do jadłospisu włączyli drób. Popularność zyskała też baranina, a nawet mięso z nutrii.
więcej

Polscy badacze na tropach leku na czerniaka

PAP - Nauka w Polsce
Ludwika Tomala / pk
Czwartek, 7 lipca 2016, godz. 13:00
Śmiertelnie groźne dla organizmu komórki czerniaka potrafią oszukać nasz układ odpornościowy, udając niewiniątka. Badacze z Uniwersytetu Gdańskiego szukają nowych, lepszych i tańszych związków, które zdemaskowałyby komórki-oszustów.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?