Epicki projekt botaniczny w Arktyce

PAP - Nauka w Polsce
pk
Wtorek, 11 października 2016, godz. 12:16
Powstanie baza danych gromadząca informacje nt. rozmieszczenia roślin w całej Arktyce. - To pierwszy tego typu i o takiej skali projekt prowadzony w Arktyce - podkreśla pomysłodawca i kierownik projektu, botanik z Islandzkiego Instytutu Historii Naturalnej, dr Paweł Wąsowicz.
więcej

Archeolodzy zbadali w Sasinach megalityczne grobowce... chrześcijańskie

PAP - Nauka w Polsce
Szymon Zdziebłowski
Piątek, 7 października 2016, godz. 12:40
Dziesięć monumentalnych grobowców z kamiennymi obstawami sprzed blisko tysiąca lat odkopali archeolodzy w Sasinach (woj. podlaskie). Mimo że formą przypominają neolityczne grobowce - to pochowano w nich chrześcijan - poinformował PAP archeolog dr Michał Dzik.
więcej

Nowatorskie badania Polki w rejonach polarnych

PAP - Nauka w Polsce
Karolina Duszczyk / pk
Czwartek, 6 października 2016, godz. 12:37
Polka jako pierwsza wyizolowała kopalne DNA otwornic z rejonów polarnych. Z uwagi na brak skorupek, większość tamtejszej fauny otwornicowej nie zachowała się w skamieniałościach. Dopiero dzięki analizie kopalnego DNA uczeni mogli odnaleźć te gatunki i odtworzyć ich zapis we wcześniejszych epokach. Stworzyło to zupełnie nowe możliwości w badaniach nad przeszłością klimatyczną i środowiskową.
więcej

Nowatorski zabieg ablacji w katowickim szpitalu

PAP / pk
Środa, 5 października 2016, godz. 17:23
Pionierski zabieg ablacji arytmii lewoprzedsionkowej u ciężarnej bez użycia promieniowania rentgenowskiego wykonali z powodzeniem lekarze I Oddziału Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego (GCM) w Katowicach, kierowani przez prof. Katarzynę Mizię-Stec.
więcej

Rośliny, które silnie wrosły w historię

PAP - Nauka w Polsce
pk
Wtorek, 4 października 2016, godz. 13:52
Bawełna jako przyczyna wojny secesyjnej, rośliny przyprawowe jako cel podróży Kolumba, ziemniaki, których nieurodzaj zmienił historię Irlandii, a potem i Stanów Zjednoczonych... Historia świata wygląda bardzo ciekawie, jeśli spojrzy się na nią od nowa - z punktu widzenia roślin - przekonywał Wojciech Doroszewicz z UW.
więcej

Etyk: tracimy, kiedy traktujemy ciało jak własność

PAP - Nauka w Polsce
pk
Piątek, 30 września 2016, godz. 12:51
Ciąże surogacyjne, przeszczepy, dawstwo komórek rozrodczych, testowanie na sobie nowych leków - takie zagadnienia skłaniają do przemyśleń, czy warto, byśmy swoje ciało traktowali jako swoją własność. Etyk i filozof prof. Paweł Łuków wskazuje, że traktując ciało jako swoją własność, tracimy z pola widzenia coś bardzo istotnego.
więcej

Na lotnisku w Shenzhen bezpieczeństwa pilnują roboty

PAP / pk
Poniedziałek, 26 września 2016, godz. 10:32
Jedno z największych lotnisk w chińskim Shenzhen (Szenczen) od niedawna zatrudnia roboty. Podobne do R2D2 z Gwiezdnych Wojen maszyny pełnią rolę mobilnych kamer bezpieczeństwa i mogą być wykorzystywane do poszukiwania m.in. ładunków wybuchowych.
więcej

Deadline, którego wszyscy dotrzymamy, czyli o urokach śmiertelności

PAP - Nauka w Polsce
pk
Poniedziałek, 19 września 2016, godz. 11:36
Skończoność życia sprawia, że chcemy robić w nim coś ważnego - mówił prof. Paweł Łuków podczas wykładu poświęconego nieśmiertelności. Świadomi nieuchronności śmierci nie gnuśniejemy w bezczynności, nie popadamy w rozpacz z nudów, bo mamy ważne rzeczy do zrobienia.
więcej

Polskie urządzenia poleciały w kosmos

PAP - Nauka w Polsce
Ludwika Tomala / pk
Piątek, 16 września 2016, godz. 13:02
Chiński moduł orbitalny Tiangong-2 wystrzelony został w czwartek w przestrzeń kosmiczną. Na pokładzie ruszą niektóre eksperymenty naukowe - w tym w detektorze POLAR, do którego części przygotowywali m.in. Polacy.
więcej

Historia tsunami w piasku zapisana

PAP - Nauka w Polsce
Ewelina Krajczyńska / pk
Wtorek, 13 września 2016, godz. 10:55
Historia wielkich tsunami sprzed setek lat jest zapisana w piaskach i innych osadach naniesionych na ląd przez wodę. Analiza pozostawionych w ten sposób piasków i zawartych w nich fragmentów DNA zwierząt morskich, może powiedzieć naukowcom, czy dane miejsce również dziś jest narażone na tsunami i co ile lat takie zjawisko może wystąpić.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?