Jak Polacy radzą sobie z dzikimi zwierzętami w miastach?

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Czwartek, 26 stycznia 2017, godz. 10:25
W miastach tuż pod naszym nosem tętni życiem świat równoległy, zamieszkany nie tylko przez karaluchy, szczury i gołębie, ale też przez lisy, dziki, szopy pracze, a nawet papugi. Jakie zwierzęta można spotkać w miastach i co zrobić, by to sąsiedztwo nie było problemem wyjaśniają naukowcy z Zielonej Góry i Poznania.
więcej

Polacy wezmą udział w budowie największego teleskopu świata

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Środa, 25 stycznia 2017, godz. 08:59
Polscy inżynierowie wezmą udział w budowie elementów największego teleskopu świata - Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT), poinformowała firma SENER Polska.
więcej

Nadchodzi przełom? Polski sposób na ultraszybki zapis informacji

PAP - Nauka w Polsce
/ Ludwika Tomala / pk
Czwartek, 19 stycznia 2017, godz. 09:18
Polsko-holenderskiemu zespołowi fizyków udało się ominąć barierę w szybkości oraz wydajności zapisu informacji. Dzięki temu dane na dyskach komputerowych można będzie zapisywać tysiąc razy szybciej niż teraz, a w dodatku komputery będą bardziej energooszczędne.
więcej

Polacy budują ultraszybką kapsułę - piąty środek transportu

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Piątek, 13 stycznia 2017, godz. 14:10
Dwa polskie zespoły: warszawsko-wrocławski Hyper Poland University Team i łódzki HyperLodz Team znalazły się w drugim etapie konkursu Hyperloop Pod Competition. Ich zadaniem jest przygotowanie kapsuły Hyperloop - nowego, ultraszybkiego środka transportu.
więcej

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o smogu i maskach antysmogowych

PAP / pk
Wtorek, 10 stycznia 2017, godz. 16:10
To moda czy zdrowy rozsądek? Maski mające chronić przed smogiem to coraz częstszy widok na ulicach wielkich miast. Według danych producentów niektóre z nich mogą zatrzymać nawet 99,9 proc. pyłów.
więcej

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Środa, 21 grudnia 2016, godz. 16:20
W środę o godz. 11.44 Słońce wstąpi w znak Koziorożca, co oznacza rozpoczęcie astronomicznej zimy. Na zimowym niebie będzie można dostrzec jasne planety i charakterystyczne gwiazdozbiory tej pory roku.
więcej

Zęby zdradzają dietę pierwszych rolników

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Środa, 14 grudnia 2016, godz. 13:27
Podstawą diety roślinnej mieszkańców północnego Iraku 8,5 tys. lat temu były pszenica i jęczmień - powiedział dr hab. Arkadiusz Sołtysiak z Instytutu Archeologii UW, który brał udział w badaniach mikroszczątków roślin zachowanych w kamieniu nazębnym.
więcej

Naukowcy zbadali odręczne zapiski z księgozbioru Kopernika

PAP / kw
Wtorek, 6 grudnia 2016, godz. 15:49
Ponad pół tysiąca odręcznych zapisków wykonanych na marginesach ksiąg przez Mikołaja Kopernika odnaleziono w zbiorach biblioteki seminarium duchownego "Hosianum" w Olsztynie. Zdigitalizowane druki z notatkami wielkiego astronoma będą wkrótce dostępne w sieci.
więcej

W Maszkowicach odkryto dom sprzed 4 tys. lat

PAP - Nauka w Polsce
Szymon Zdziebłowski / pk
Środa, 30 listopada 2016, godz. 16:16
Miał kamienny fundament, był większy od pozostałych konstrukcji w obrębie osady. Wewnątrz archeolodzy odkryli przedmioty wykonane z brązu i ozdobę w bursztynu - naukowcy odkryli w Maszkowicach dom sprzed prawie 4 tys. lat, w którym mieszkała elita osady.
więcej

Głos nauki w walce ze smogiem

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Poniedziałek, 28 listopada 2016, godz. 11:50
Jak walczyć z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce i na świecie, a zwłaszcza w Małopolsce, gdzie od lat notuje się wysoki poziom pyłu zawieszonego oraz ponadnormatywne stężenia dwutlenku siarki i dwutlenku azotu? Kwestii tej poświęcone będzie II Forum Green Smart City, organizowane w poniedziałek (28 listopada) na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?