150 imprez w ramach 11. Festiwalu Nauki

Namiot Przygód, rozstawiony na Rynku Staromiejskim będzie nową atrakcją 11. edycji Festiwalu Nauki, który rozpocznie się 15 kwietnia w Toruniu. Organizatorzy przygotowali w tym roku ponad 150 imprez.

 

- Festiwal, organizowany przez Urząd Miasta Torunia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu odbędzie się tym razem między 15 a 19 kwietnia. W 2011 roku, czyli Roku Marii Skłodowskiej-Curie i Chemii właśnie chemia będzie dziedziną przewodnią nauki - poinformował w poniedziałek Aleksander Anikowski, kierownik Centrum Promocji i Informacji UMK. Patronat medialny nad festiwalem objął serwis PAP - Nauka w Polsce.

 

Wśród ponad 150 zaplanowanych imprez po raz pierwszy w tym roku pojawi się Namiot Przygód. Ma to być miejsce skupiające w sobie ciekawe i jednocześnie praktyczne osiągnięcia nauk ścisłych, takich jak chemia i fizyka.

 

W Namiocie Przygód pojawi się niepowtarzalna okazja do rozmowy z Marią Skłodowską-Curie podczas imprezy „Porozmawiaj z Marią", poświęconej życiu i dokonaniom słynnej Polki. W scenografii paryskiej pracowni, w której dokonała odkrycia polonu i radu, zwiedzający będą mogli poznać ją bliżej bądź to poprzez lekturę przygotowanych materiałów, bądź też poprzez rozmowę z dwukrotną noblistką.

 

- Każdy z uczestników będzie miał możliwość odczucia na własnej skórze przenikania się niesamowitego świata nauki z życiem codziennym. Dzięki aktywnemu udziałowi w doświadczeniach chemicznych i fizycznych publiczność ma się poczuć jak w prawdziwym laboratorium naukowym, w którym każdego dnia rodzą się nowe idee - dodał Anikowski.

 

Widzowie będą mogli obserwować proces produkcji ogniw słonecznych z wykorzystaniem soku z ciemnych owoców: aronii, jagody i jeżyny oraz dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat najbliższej nam gwiazdy (impreza „Słońce nasza własna elektrownia”).

 

Zainteresowane osoby będą mogły wykonać proste, ale intrygujące doświadczenia chemiczne, zapoznać się z produkcją środków kosmetycznych: kremów, szminek, perfum, lakierów do paznokci (impreza „Od mazidła do pachnidła”) oraz wziąć udział w pokazie pouczających eksperymentów fizycznych prezentujących między innymi hamulec magnetyczny.

 

Dla zwolenników aktywnej nauki przygotowano możliwość udziału w grze terenowej (ATOMGRA - gram i ja!), której uczestnicy, wykazując się swoją wiedzą chemiczną, będą walczyć o atrakcyjne nagrody. Poza tym najmłodsi uczestnicy poznają sekrety olbrzymich baniek mydlanych.

 

Wstęp do namiotu, jak i na wszystkie imprezy Festiwalu, jest bezpłatny, ale na niektóre z imprez Toruńskiego Festiwali Nauki i Sztuki obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne bądź elektroniczne, które rozpoczną się 4 kwietnia

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?