Największy czerwony obraz na świecie

Największy czerwony obraz na świecie
"Ściana czerwieni" Newmana wywołuje u co wrażliwszych gości MoMA reakcje psychofizjologiczne – lęk i towarzyszące mu głębokie emocjonalne poruszenie
Logo źródła: Nowy Dziennik Bożena Chlabicz / slo

W Nowym Jorku, jak wiadomo, wszystko jest "naj". Także największy czerwony obraz na świecie. Dzieło Barnetta Newmana, spełniające owo kryterium przynajmniej w sensie wymiarów (242,2 x 541,7 cm), znajduje się w stałej kolekcji sztuki współczesnej nowojorskiego Museum of Modern Art.

O "wielkości" płótna jednego z najsłynniejszych amerykańskich abstrakcjonistów przesądzają jednak nie tylko gabaryty. Namalowany w połowie dwudziestego stulecia "Vir Heroicus Sublimi" to jedno z tych nielicznych dzieł sztuki współczesnej, przed którym goście MoMA zwykle zatrzymują się na dłużej. A kiedy już to zrobią, to potem stoją tak, i stoją. A niektórzy nawet płaczą.

To zapewne kwestia wrażliwości na bodźce estetyczne, ale również i niejakiego przygotowania do odbioru specyficznej twórczości najnowszej.

Nim jednak tajemnica reakcji bywalców MoMA na twórczość Newmana zyska objaśnienie naukowe (nad którym właśnie pracują neurobiolodzy z NYU), wypada podejrzewać, że za fascynacją jego "największym" obrazem stoi z jednej strony psychofizjologiczna reakcja na czerwień, samą w sobie, a z drugiej – symbolika, jaką purpury, karminy i szkarłaty obrosły w dziejach twórczości plastycznej przez ostatnie dwa tysiąclecia.

DEON.PL POLECA

A jest tego sporo. Wystarczy zajrzeć do pierwszego z brzegu słownika ikonografii.

Czerwień to i Ogień Piekielny, i Krzak Gorejący. Szkarłatne są skrzydła serafinów i płaszcze świętych męczenników, ale także suknie Jezebel i ziemska powłoka Bestii z kart Apokalipsy. Karminowe usta kurtyzan – kapłanek kultu ciała – konkurują w malarskiej tradycji z krwią męczeńską, przelaną w imię ducha. Czerwień symbolizuje więc zarówno grzech i śmierć, jak ofiarę i odkupienie. To kolor Doczesności Zwycięskiej, oznaczający zarówno witalność i płodność, dominację i władzę – również tę zdobywaną ogniem i mieczem. Ale to także barwa Metafizyki Triumfującej – Zmartwychwstania, Miłości i Bożego Miłosierdzia. Symbol posłuszeństwa (prowadzącego aż do ostatecznego poświęcenia), ale także rewolucyjnego buntu.

Współczesne teorie percepcji, opierające się nie tyle na "filozofii barwy", co na badaniu procesu widzenia i poszukiwaniu związków między kolorem i psychiką, pozwalają przypuszczać, że za bogatą artystyczną symboliką czerwieni stoi ludzka fizjologia. I że kojarzenie tej barwy z cierpieniem, ale też witalnością, z zagrożeniem i zarazem dostojeństwem płynącym z władzy, z ofiarą, ale też z triumfalnym świętowaniem zwycięstwa, wynika z głębokiego, utrwalonego w historii naszego gatunku lęku przed krwią i płomieniem. Ale to już raczej domena antropologii (także tej kulturowej).

Być może właśnie dlatego "ściana czerwieni" Newmana wywołuje u co wrażliwszych gości MoMA reakcje psychofizjologiczne – lęk i towarzyszące mu głębokie emocjonalne poruszenie. Jeśli zaś naprzeciw szkarłatnego płótna, na którym nie ma nic, oprócz wielkiej płaszczyzny czystej czerwieni, stanie osoba świadoma symbolicznych znaczeń tej barwy w naszej kulturze, dostrzeże w nim... wszystko. Zwłaszcza uniwersalizm ludzkiego doświadczenia i wspólnotę losu (stąd łacińska nazwa obrazu).

Zobaczy krew ofiar, płomień stosów, ogień piekielny, czerwony sztandar i chorągiew Rezurekcji. Płaszcz męczennika, suknię kurtyzany i anielskie skrzydła serafinów.

Na tym właśnie polega zresztą wszelka artystyczna abstrakcja. W tym sensie największy bodaj czerwony obraz na świecie sam w sobie stanowi reprezentację wszystkich przed nim "czerwonych obrazów". Oraz prosty, wyrazisty i przejmujący symbol skomplikowanych losów człowieka w konfrontacji z Naturą (paski szare i brązowy) i wyrażoną poprzez subtelny akcent bieli Metafizyką.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Największy czerwony obraz na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.