Skąd pochodzi "do re mi fa sol la si do"?

(fot. Jason Rosewell on Unsplash)

Wiele świetnych rzeczy pochodzi od katolików.

 

Jedną z nich jest solfeż (fran. solfège). Solfeż to nauka i metoda czytania nut głosem. W tym systemie każda nuta na muzycznej skali odpowiada danemu słowu. Na pewno się z tym zetknęliści, bo brzmi: do, re mi, fa, sol, la, si, do.

 

Skąd pochodzi ten system? Okazuje się, że swoje źródła ma w katolickim hymnie z VIII wieku, autorstwa benedyktyna Pawła Diakona. Jest autorem łacińskiej pieśni "Ut queant laxis" na cześć św. Jana Chrzciciela:

 

 

Ut queant laxis, Resonare fibris. Mira gestorum, Famuli tuorum. Solve polluti Labii reatum Sancte Ioannes - to pierwsze słowa, ale też źródło znanego "do re mi...".

 

Co się dzieje, gdy organista zaczyna dyskutować z księdzem podczas nabożeństwa? >>

 

Kilkaset lat później w XI-wiecznych Włoszech teoretyk muzyki Gwido z Arezzo stworzył pierwszą wersję solfeżu opartą na hymnie Pawła Diakona. Jest ona dobry źródłem ponieważ gdy melodia przesuwa się po gamie, niektóre sylaby padają na kolejne dźwięki idące w górę.

 

Do zastąpiło ut w XVII wieku. Powstało ono z pierwszej sylaby nazwiska Giovanniego Battisty Doniego, który tej zmiany dokonał. Połączył również pierwsze litery ostatnich wyrazów, będących wezwaniem do św. Jana (Sancte Ioannes), co utworzyło si.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?