Ilu kluczy używa watykański klucznik?

(fot. shutterstock.com)

Otwierane są nimi niemal wszystkie drzwi Muzeów Watykańskich w tym Kaplica Sykstyńska. Gianni Crea stoi na czele ekipy 10 kluczników, którzy co dzień zajmują się tą trudną pracą. 

 
W Muzeach Watykańskich jest dokładnie 2797 kluczy. 300 służy do otwierania i zamykania poszczególnych sal. Pozostałe to duplikaty, używane raz w tygodniu, by sprawdzić funkcjonalność zamków i samych kluczy.
 
Co dzień o 5.45 Crea przychodzi do siedziby Żandarmerii Watykańskiej, gdzie pobiera klucze. Towarzyszy mu czterech innych kluczników, z których każdy otwiera następnie sale w jednej z części Muzeów Watykańskich.
 
Niektóre klucze są cenniejsze od innych. - Kluczem numer 1 otwiera się wyjście z Muzeów. Jest klucz 401, który otwiera Muzeum Pio-Clementino. Mamy też klucz bez numeru do otwierania Kaplicy Sykstyńskiej - opowiada Crea.
 
Ma od też swą rolę do spełnienia w czasie konklawe, gdy zebrani w Kaplicy Sykstyńskiej kardynałowie wybierają nowego papieża. - Klucznik jest spadkobiercą marszałka konklawe, czyli tego, kto pieczętował wszystkie drzwi wokół Kaplicy Sykstyńskiej, aby zapewnić ciszę i tajemnicę tego, co się działo wewnątrz Kaplicy. Zdaniem klucznika jest właśnie zamknięcie i opieczętowanie wszystkich pomieszczeń wokół Kaplicy Sykstyńskiej - ujawnił Crea.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook