Ten człowiek nie jadł przez cały Wielki Post

J. Wilson (fot. youtube.com)

Czy da się przeżyć cały Wielki Post wyłącznie o piwie? Doświadczenia średniowiecznych mnichów przetestował w 2011 roku chrześcijański dziennikarz J. Wilson.

 

Wilson wszedł we współpracę z lokalnym browarem w Iowa, w którym uwarzył specjalnego doppelbocka według dawnych receptur, a następnie spożywał go przez 46 dni Wielkiego Postu, jednocześnie nie jedząc żadnych posiłków.

 

Był pod stałą kontrolą lekarską i otrzymał specjalne pozwolenie od swojego szefa na picie czterech piw dziennie, zaś w weekendy pięciu. Jego wrażenia były niezwykłe.

 

Na swoim blogu pisał, że post doprowadził go do zwrócenia uwagi na nieprzeciętne zdolności ludzkiego organizmu.

 

 

"Nasze ciało to wspaniała maszyna. Zazwyczaj nie wymagamy od niego wiele, jemy masę śmieciowego żarcia, bierzemy zdrowie za dobrą monetę. Tymczasem ciało człowieka jest zdolne do robienia nieprzeciętnych rzeczy. Pozwala nam wspinać się na wysokie szczyty, biegać w maratonach i może ono swobodnie działać bez żadnego pokarmu przez dłuższe okresy czasu" - pisze Wilson.

 

Czuł głód przez pierwsze dwa dni swojego postu. Po tym czasie zauważył wzrost koncentracji i jasność myślenia. Stopniowo przestał odczuwać żywnościowe pokusy.

 

Dziennikarz wspomina, że zaczął odczuwać różnicę pomiędzy tym czego się chce i czego się potrzebuje. "Chciałem zjeść cheeseburgera, ale go nie potrzebowałem. Nie potrzebowałem frytek czy popołudniowego pączka. Potrzebowałem natomiast mojego piwa, które uzupełniało we mnie wszystkie substancje odżywcze".

 

Post spędzony na piciu piwa okazał się mieć zbawienne skutki. Zwiększył skupienie i odtruł organizm dziennikarza. Wilson poczuł się młodziej: zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

 

"Mnisi musieli sobie z tego zdawać sprawę. Widzieli swoje ograniczenia, ale także co to znaczy być ludźmi. Angażowali się w tą coroczną praktykę nie tylko po to by ponosić ofiarę, ale też by bardziej skupić się na Bogu" - dodaje dziennikarz.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

24

 

 

Komentarze użytkowników (39)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

onet12 13:55:16 | 2018-03-03
Sredniowieczne piwo miało mało alkoholu, a duzo składników odzywczych, nie było filtrowane, to nie jest normalne piwo jak Zywiec, czy Lech. O. Pio pił piwo codziennie, gdyz w jego czasach woda nie była czysta

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

milczenie.zlotem 21:24:37 | 2018-03-02
Brawo! Ten portal stacza się do poziomu onetu czy wp.  "4 piwa dziennie prze Wielki Post"-naprawdę, Kościół skacze z radości z takiego poświęcenia podczas Wielkiego Postu. Gratuluję redakcji !

Oceń 2 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

sylwia.wrzosek123 14:42:34 | 2018-03-02
Żeby na takim portalu takie durnoty wypisywać! Wstyd. Przez 40 dni wypijając codziennie po 4-5 piw można bardzo łatwo wpaść w alkoholizm. Kto wam ten tekst zasponsorował!

Oceń 4 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piecuszek 08:47:01 | 2018-03-02
Piwo to roztwor maltozy, bardzo kaloryczny. Jedyny chyba pokarm ktory ma indeks glikemiczny wyzszy od cukru. Nie napisali ile te "cztery piwa" znacza jako objetosc, ale nawet jesli kazde to pol llitra - mozna nawet na takiej diecie utyc. Tym bardzziej ze byly to "specjalne" piwa, wiec prawdopodobnie bardzo kaloryczne.

Oceń 2 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

driver2 09:32:25 | 2017-03-04
Pijąc piwo z jakiegokolwiek komercyjnego browaru nie dożyłby Wielkanocy:(

Oceń 16 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 16:59:14 | 2017-03-02
Kilka lat temu w Wielkim Poście piłem tylko soki z warzyw. Wyjątkowe doświadczenie. Na pomysł z piwem nie wpadłem. Szkoda ;-)

Oceń 12 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 14:27:41 | 2017-03-02
Domowego browaru teraz to nie zdąże juz zrobić. Ale na pewno skosztuję tego piwa, o którym tutaj mowa. Bo z opisu wygląda ciekawie.

Oceń 10 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 10:58:48 | 2017-03-02
Trzeba być niespełna rozumu, żeby kombinować jak tu nie jeść przez 40 dni żeby naśladowadować jakieś fikcyjne zdarzenia z propagandowych zapisów. Czemu to ma służyć? Ano niczemu oprócż zachwycaniem się samym sobą stosując bezmózgie naśladownictwo. Rakligie wprowadziły trwałe zmiany w niektórych mózgach. Ciemnota średniowieczna miałby być jakimś rodzajem cnoty? Raczej bezdennej głupoty.

Oceń 25 63 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewelinamar 08:55:54 | 2017-03-02
Zobacz Magdaleno jak szaleje.

Oceń 6 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 08:50:20 | 2017-03-02
Pomysł super. I faktycznie piwo może zastąpic posiłki - w lecie np pije wieczorem butelkę piwa zamiast ciezkiej kolacji.
I to pomaga. O ile piwo jest faktycznie zamist, a nie jako dodatek do posiłków.

Oceń 25 19 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook