Rewolucyjny projekt IKEI. Dzięki niepełnosprawnym meble będą jeszcze bardziej przystępne

Dla szwedzkiego giganta meblarskiego to mały kroczek, ale dla osób z niepełnosprawnościami - rewolucja. IKEA wprowadziła specjalną kolekcję akcesoriów, które czynią ich produkty jeszcze bardziej przystępnymi.

 

"Design empatyczny jest słusznie uznawany za jedną z najważniejszych współczesnych dziedzin projektowych i nie tylko. (…) Celem projektowania empatycznego nie powinno być jednak tylko zaspokajanie potrzeb uprzywilejowanych grup społecznych i generowanie zysków dla firm. (…) Do kluczowych wyzwań współczesności należy ułatwianie dostępu do różnych produktów i usług osobom chorym i niepełnosprawnym" - pisze Michał Bachowski na łamach NOIZZ.pl.

 

Przykładem takiej strategii jest kolekcja "ThisAbles" stworzona z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Kolekcja składa się z 13 elementów powstałych w technologii druku 3D. W filmiku wprowadzającym do serii i całego projektu 32-letni Eldar, który jest osobą z porażeniem mózgowym, tłumaczy, że działa jak każdy inny człowiek, ale we własnym mieszkaniu natrafia na problemy, z których możemy nie zdawać sobie sprawy. Niekiedy trudno mu wstać z kanapy, otworzyć szafkę, czy włączyć lampkę. Wystarczy kilka prostych sztuczek, by ułatwić funkcjonowanie w mieszkaniu.

 

 

To na przykład chwytak na lusterko, który umożliwia zobaczenie tego, co znajduje się na wyższym regale osobie poruszającej się na wózku; powiększony przycisk do lampy, dla osób z problematyczną motoryką ręki; albo narzędzie tagujące przedmioty na półce z użyciem alfabetu Braille’a. Wszystko powstało dzięki ścisłej współpracy z niepełnosprawnymi.

 

Póki co projekt jest pilotażowo realizowany w Izraelu, ale mamy nadzieję, że wkrótce będzie dostępny również w Polsce. Sama kolekcja również będzie się rozszerzać.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.11

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook