"Wyraźnie. W milczeniu" - Akademia Ruchu

Wyreżyserowany przez Wojciecha Krukowskiego performance na wolnym powietrzu otwiera cykl jesiennych wydarzeń kulturalnych na Węgrzech z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE.

 

Przedstawienie Teatru Akademia Ruchu wpisuje się jednocześnie w uroczystość finisażu wystawy rzeźby europejskiej - "Sztuka na wodzie" - najważniejszej ekspozycji zorganizowanej w czasie węgierskiego przewodnictwa w Radzie UE.

 

Do udziału w widowisku warszawskiej grupy zostali również zaproszeni tancerze, performerzy i artyści plastycy węgierskiego Teatru Artus Studio.

 

"Wyraźnie. W milczeniu" to monumentalne przedsięwzięcie teatralne, którego przebieg sprawia, że widz staje się czynnym uczestnikiem i współtwórcą wydarzenia.

 

Produkcja zrealizowana została dotychczas z równym powodzeniem zarówno w Polsce (Warszawa - Sztuka Ulicy, Poznań - Festiwal Malta, Szczecin, Sejny etc.) jak i za granicą (między innymi: Frankfurt, Kijów, Carrara, Zilina, Targoviste).

 

Teatr Akademia Ruchu powstał w Warszawie w 1973 roku. Jego założycielem i kierownikiem artystycznym jest Wojciech Krukowski. Od samego początku Akademia Ruchu znana jest jako "teatr narracji wizualnej" i "scena zachowań".

 

Akademia Ruchu jest grupą twórczą działającą na pograniczu różnych dyscyplin: teatru, sztuk wizualnych, sztuki performance i filmu. Cechy wspólne w procesie twórczym Akademii Ruchu to ruch, przestrzeń i przesłanie społeczne. Związane z tym jest przekonanie, że radykalizm artystyczny i przesłanie społeczne nie muszą się wykluczać.

 

Prace Akademii Ruchu w otwartej przestrzeni miasta mają charakter stałej, regularnej aktywności. Od 1974 roku ta warszawska grupa twórcza jest systematycznie obecna poza oficjalną sferą kultu sztuki - w przestrzeni "nieartystycznej": na ulicach, w domach mieszkalnych, w zabudowaniach przemysłowych i postindustrialnych.

 

Przełożyło się to na ponad 600 spektakli, zdarzeń i akcji ulicznych zespołu. Elementy codzienności wkraczają z kolei w praktyce Akademii Ruchu w "świętą" przestrzeń sztuki - na scenę czy do galerii - wzbogacając jej wizję antropologiczną, a niczego nie ujmując estetycznej.

 

Akademia Ruchu podczas swoich tournées występowała na znaczących festiwalach teatralnych w prawie wszystkich krajach Europy, obu Ameryk i Japonii (między innymi na Światowych Festiwalach Teatru w Caracas i Nancy, Festiwalu Kaaitheater w Brukseli, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Chicago, Festiwalu LIVE Art w Glasgow).

 

Akademia Ruchu zapraszana była również ze swoimi pracami do wielu galerii i miejsc pokazów sztuk wizualnych (między innymi na Documenta 8 w Kassel, Institute of Contemporary Arts ICA w Londynie, Museum for Contemporary Arts PS1 w Nowym Jorku, Museum of Modern Arts w Jokohamie).

 

Organizatorem przedstawienia w stolicy Węgier jest Instytut Polski, Ambasada RP oraz Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie. 


Czas i miejsce: BUDAPESZT, 04.09.2011

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?