Muzyka do filmów Polańskiego na 9. Festiwalu Muzyki Filmowej

(fot. shutterstock.com)

Koncertem muzyki do filmów Romana Polańskiego rozpocznie się tegoroczny 9. Festiwal Muzyki Filmowej. Koncert inaugurujący festiwal odbędzie się 24 maja w Katowicach i dzień później w Krakowie - poinformowało Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

Będzie to drugi monograficzny koncert muzyki filmowej skomponowanej dla polskiego kina podczas Festiwalu Muzyki Filmowej. Rok temu zaprezentowano tematy do filmów i spektakli teatralnych Andrzeja Wajdy.

 

Na program koncertu "Scoring4Polański" złożą się kompozycje takich kompozytorów, jak Krzysztof Komeda, Wojciech Kilar, Jerry Goldsmith, Ennio Morricone, Philippe Sarde i Alexandre Desplat.

 

- Usłyszymy światowe premiery najsłynniejszych tematów filmowych, nowe aranżacje zostały zamówione specjalnie na potrzeby festiwalu. Zależy nam na tym, aby pokazać różnorodność stylów i specyficzny, poszukiwawczy charakter warsztatu filmowego Romana Polańskiego. To będzie koncert łączący polską, europejską i amerykańską kulturę muzyki i filmu - podkreśla dyrektor artystyczny FMF Robert Piaskowski.

 

Zaprezentowana zostanie muzyka do filmów Polańskiego: "Dziecko Rosemary", "Nóż w wodzie", "Dwaj ludzie z szafą", "Matnia", "Nieustraszeni pogromcy wampirów", "Śmierć i dziewczyna", "Pianista", "Dziewiąte wrota", "Tess", "Lokator", "Wenus w futrze", "Autor widmo", "Rzeź" oraz "Chinatown" i "Frantic".

 

W koncercie wystąpi plejada gwiazd muzyki klasycznej, filmowej i jazzu, w tym Tomasz Stańko, pianista jazzowy Dominik Wania i współpracujący z nimi saksofonista Maciej Obara oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia; za pulpitem dyrygenckim stanie Dirk Brosse, belgijski dyrygent i dyrektor muzyczny International Flanders Film Festival w Gandawie.

 

Koncert inauguracyjny odbędzie się 24 maja 2016 w sali głównej NOSPR w Katowicach, dzień później powtórzony zostanie w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

 

Podczas inaugurującego koncertu w Katowicach po raz drugi w historii festiwalu wręczona zostanie Nagroda im. Wojciecha Kilara, ufundowana przez prezydentów Krakowa i Katowic. Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości "oryginalnym i dojrzałym kompozytorom muzyki filmowej, pozostającym wiernymi tradycyjnej sztuce komponowania, piszącym utwory, które w oderwaniu od obrazu nie tracą na czytelności". Wyróżnienie ma przede wszystkim przypominać o Wojciechu Kilarze, ale też podkreślać wagę etosu kompozytora w interdyscyplinarnym świecie filmu.

 

W ubiegłym roku Nagrodę Kilara odebrał w Krakowie jeden z najwybitniejszych amerykańskich twórców muzyki klasycznej, filmowej i teatralnej, laureat Oscara Elliot Goldenthal. Nagroda im. Wojciecha Kilara wręczana jest naprzemiennie w Krakowie i Katowicach. Oprócz statuetki nagrodę stanowi również sesja nagraniowa z udziałem dowolnej orkiestry ze Śląska lub Krakowa.

 

Festiwal Muzyki Filmowej to jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie. Jego organizatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook