USA: Amerykanie wierzą w św. Mikołaja

Większość Amerykanów przyznaje się, że wierzyli w św. Mikołaja, kiedy byli małymi dziećmi - wynika z sondażu przeprowadzonego przez agencję AP i ośrodek badania opinii publicznej GfK.

 

Dzieci idą w ślady rodziców i wierzą w istnienie świętego, który przynosi prezenty - twierdzą autorzy badań.

 

Ośmiu na dziesięciu Amerykanów ankietowanych przez AP-GfK od 8 do 12 grudnia, stwierdziło, że wierzyli w św. Mikołaja, kiedy byli dziećmi. Wiara w świętego kończy się zazwyczaj po ósmych urodzinach.

 

W USA prawie dwie trzecie rodziców dzieci w wieku poniżej 18 lat uważa, że św. Mikołaj jest bardzo ważny w bożonarodzeniowej tradycji kultywowanej w kraju. W tegorocznym sondażu taką opinię wyraziło prawie 71 proc. amerykańskich matek. Pięć lat temu tylko 58 proc. kobiet posiadających dzieci uważało, że św. Mikołaj jest ważną częścią obchodów Bożego Narodzenia.

 

Z sondażu AP-GfK wynika też, że trzy czwarte Amerykanów niebędących chrześcijanami wierzyło w św. Mikołajach, gdy byli dziećmi. Połowa z nich nadal uważa, że postać ta jest nieodłącznie związana z sezonem świątecznym w Stanach Zjednoczonych.

 

Profesor psychologii na Ithaca College w Nowym Jorku Cyndy Scheibe, która od 1986 roku bada opinię dzieci w sprawie św. Mikołaja, powiedziała, że nawet najmłodsi wyznawcy judaizmu, wierzą w jego istnienie, chociaż nie przynosi on do ich domów prezentów.


- Santa Claus to więcej niż ktoś przynoszący prezenty, to istota i magia obdarowywania się, będąca częścią tego święta - twierdzi Scheibe.

 

Amerykańskie dzieci otrzymują prezenty od św. Mikołaja nie w Wigilię, a w dzień Bożego Narodzenia. Większość wierzy, że św. Mikołaj przybywa z bieguna północnego na saniach zaprzężonych w osiem reniferów, wchodzi w nocy przez komin do domu i zostawia prezenty w wielkich wełnianych skarpetach.

 

Od kilku lat w śledzeniu podróży św. Mikołaja pomaga nowoczesna technologia. Akcję prowadzi dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD). W tym roku rekordowa liczba internautów śledziła św. Mikołaja. Na portalu społecznościowym Facebook 999,6 tys. użytkowników dołączyło profil "NORAD Tracks Santa" do ulubionych. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook