Miliony listów do św. Mikołaja zasypują pocztę

Kanadyjska poczta, która od prawie 30 lat przesyła listy do św. Mikołaja, szacuje, że wkrótce przekaże mu 20-milionowy list. Jak podała agencja Canadian Press, w tym roku kanadyjska poczta spodziewa się, że listów do św. Mikołaja przyjdzie około 1,25 mln.

 

Święty ma swój własny kod pocztowy na biegunie północnym. Adres, pod który można przesyłać listy także zza granicy, to: Santa Claus, North Pole HOH OHO Canada.

 

Santa Claus odpowiada na listy. Pracuje dla niego ochotniczo 11 tysięcy "elfów", czyli obecnych i emerytowanych pracowników Canada Post - podaje z powagą kanadyjska poczta. To ciężka praca, gdyż listy przychodzą w ok. 30 językach, są także pisane językiem Braille'a. Co roku, policzył dziennik "National Post", "elfy" spędzają ok. 200 tys. godzin odpisując dzieciom.

 

Nic dziwnego, że to właśnie Canada Post przyjmuje listy adresowane do św. Mikołaja. W 2008 roku minister ds. obywatelstwa i imigracji przyznał formalnie świętemu kanadyjskie obywatelstwo, w związku z czym Santa Claus, po podróżach świątecznych z prezentami dookoła świata ma automatycznie prawo wjazdu z powrotem do Kanady.

 

Na stronie internetowej kanadyjskiej poczty można znaleźć wszystkie informacje użyteczne podczas pisania listu do św. Mikołaja. Poza adresem do Santa Clausa jest także przypomnienie, żeby napisać swój adres zwrotny. Ponieważ żyjemy w czasach internetu, jest także możliwość napisania e-maila. E-maile jednak nie podróżują w specjalnych workach św. Mikołaja: zwykłe worki pocztowe są w Kanadzie beżowe, ale te z listami do Santa Clausa - czerwone.

 

Poczta podkreśla przy tym, że pisanie listów do Santa Clausa ma zalety edukacyjne - w tej zabawie dzieci po prostu uczą się, jak napisać list. Pocztowe "elfy" z drugiej strony mówią, że przychodzą także listy od dzieci opisujących swoje poważne problemy. Jak podawał "National Post", w takich przypadkach odpisywaniem na listy zajmują się psychologowie, poczta współpracuje też z policją.

 

W 2012 roku minie 30 lat od chwili, gdy Canada Post zaczęła przyjmować listy do św. Mikołaja. Aby Santa Claus otrzymał listy na czas, muszą one trafić do kanadyjskiej poczty do 19 grudnia.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook