Kulturalny program polskiej prezydencji

PAP / apio

Premiera spektaklu „Planeta Lem”, koncerty muzyki Karola Szymanowskiego w prestiżowych salach koncertowych, audiobooki z wierszami Czesława Miłosza w kilkunastu językach - to tylko niektóre projekty zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji.

W kraju i za granicą odbędzie się łącznie ok. 1400 wydarzeń artystycznych. W ramach programu zagranicznego, w 10 stolicach na całym świecie będzie ich prawie 400.

Jednym z projektów flagowych za granicą jest zaplanowana na 1 lipca na placu przy National Theatre w Londynie światowa premiera spektaklu „Planeta Lem”. Rozpocznie ona światowe tournee przedstawienia w wykonaniu Teatru Biuro Podróży. Spektakl prezentuje futurologiczną wizję świata zainspirowaną prozą Stanisława Lema. Historia, która nigdy nie została jednak przez Lema napisana, jest impresją teatru powstałą w oparciu o jego twórczość, pokazuje świat przyszłości.

Przedstawienie jest godzinnym plenerowym widowiskiem. Wykorzystano w nim spektakularną, ruchomą scenografię, efekty świetlne i projekcje multimedialne.

DEON.PL POLECA

Podczas przewodnictwa Polski w Radzie UE Polska chce zwrócić uwagę zagranicznej publiczności na twórczość Karola Szymanowskiego; projekt ma na celu kontynuację zapoczątkowanej Rokiem Chopina promocji polskich twórców muzyki klasycznej i ma w konsekwencji przynieść trwałą obecność muzyki Szymanowskiego w repertuarach światowych orkiestr. Głównymi wydarzeniami będą wykonania "Króla Rogera", "Stabat Mater", dzieł symfonicznych i kameralistyki z udziałem światowej klasy wykonawców w prestiżowych salach koncertowych, m.in. La Monnaie w Brukseli, Berliner Philharmonie, Filharmonii Narodowej w Kijowie, Filharmonii Moskiewskiej, Theatre de Chatelet w Paryżu.

Projekt "Audiobook Czesława Miłosza" to wiersze poety czytane w kilkunastu językach przez gwiazdy światowego filmu i teatru - m.in. chińskiego aktora Tanga Guoqianga, aktora i reżysera teatralnego z Rosji Siergieja Jurskiego, niemiecką aktorkę i lektorkę Barbarę Nuesse, białoruskiego poetę i tłumacza Andrieja Chadanowicza, belgijskiego poetę Benna Barnarda (po niderlandzku). Audiobooki wydane zostaną we wspólnej dla wszystkich krajów oprawie graficznej, ale wybór wierszy i język będzie różnił się w zależności od kraju.

Cykl filmów dokumentalnych "Przewodnik do Polaków" (Guide to the Poles) podzielonych na pięć rozdziałów: rock, moda, seks, himalaizm i zabawki – to próba wyjaśnienia źródeł fenomenu polskiej wolności i kreatywności. Autorzy filmów pokazują, że czas realnego socjalizmu w Polsce to nie tylko lata ucisku, biedy i zniewolenia, ale również okres zdobywania wolności w nieoczekiwanych sferach życia.

W filmie "Beats of Freedom" mowa jest m.in. o tym, jak muzyka rockowa może zmienić ustrój i jak cenzura wpływa na jakość tekstów rockowych. W PRL-u w latach 70. i 80., w apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie - o tym opowiada "Art of Freedeom". Film "Political Dress" ukazuje różne etapy PRL-u i zmiany w postrzeganiu mody: od stalinizmu, gdy założenie kolorowych skarpetek groziło zatrzymaniem przez milicję, aż do stanu wojennego i lat 80., podczas których eksplodowała w Polsce moda na punk. Kolejne filmy w cyklu to "Sztuka znikania" (tytuł roboczy) oraz "Toys".

Zaplanowano też wiele mniejszych wydarzeń promujących Polskę za granicą. 9 września 2011 Centrum Sztuki Współczesnej Wiels w Brukseli zostanie otwarta Wystawa "Alina Szapocznikow. 1955-1973", skupiająca się na eksperymentalnym wątku twórczości artystki. W październiku w londyńskiej galerii Whitechapel odbędzie się wernisaż wystawy Wilhelma Sasnala - będzie to pierwsza tak duża retrospektywna wystawa artysty w prestiżowej galerii publicznej. Ekspozycja "Polska-Niemcy. 1000 lat" zostanie otwarta w berlińskim Martin-Gropius-Bau 23 września. Nad merytoryczną treścią wystawy czuwa Rada Programowo-Naukowa pod przewodnictwem prof. Władysława Bartoszewskiego. Autorką projektu i kuratorką wystawy jest Anda Rottenberg. Zostanie zaprezentowanych około 800 obiektów – w tym około 250 dzieł malarstwa, 30 rzeźb, 60 starodruków, 80 rękopisów.

Koordynatorem zagranicznego programu polskiej prezydencji jest Instytut Adama Mickiewicza. Szczegóły na stronie www.culture.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kulturalny program polskiej prezydencji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.