III Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna

Poznanie Ukrainy - kraju, z którym łączą nas granica, historia, ale także mistrzostwa Euro 2012 - taki jest cel Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna. Impreza rozpoczęła się w poniedziałek w Poznaniu.


Trwający do końca tygodnia festiwal to jedna z największych imprez w Europie Środkowo - Wschodniej promujących kulturę Ukrainy. Wydarzenie organizowane jest po raz trzeci.


Jak powiedziała Katarzyna Ksenicz ze Stowarzyszenia Polska - Ukraina, rokrocznie w festiwalu biorą udział wybitne postaci ze świata kultury, sztuki, polityki i sportu z Ukrainy, a wydarzenia adresowane są przede wszystkim do Polaków.


- Celem festiwalu jest przybliżenie mieszkańcom Wielkopolski kultury i tradycji ukraińskiej. Zbliżamy się do Euro 2012, bardzo się dużo mówi o Ukrainie, ale tak naprawdę niewiele się o niej nie wie. Może kojarzony jest ukraiński folklor, ale Polakom nie jest znana współczesna ukraińska literatura, sztuka czy muzyka - powiedziała Ksenicz.


Jak dodała, założeniem festiwalu jest jak najpełniejsze przedstawienie ukraińskiej, szeroko pojętej kultury. W programie, obok koncertów i spotkań literackich znalazły się także m.in. rozgrywki piłkarskie. Festiwalowi towarzyszyć będzie m.in. otwarcie pierwszej w mieście ukraińskiej restauracji "Czerwona Kalina".


Wydarzeniem inauguracyjnym tegoroczną edycję festiwalu jest koncert ukraińskiej muzyki klasycznej w wykonaniu solistów oraz orkiestry Kijowska Kamerata. W programie znalazł się też występ Państwowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu z Doniecka i występ męskiego chóru Błahowist. Zaplanowano też wspólny plenerowy koncert zespołów Voo Voo i UkraInni, jak również jazzowy koncert Volodymyr Solyanyk Quartet.


Okazją do spotkania z ukraińską literaturą i poezją będzie śniadanie literackie z udziałem m.in. Natałki Biłocerkiweć, Walentyny Sobol i Ołeny Hołub, a także spotkanie autorskie z pisarką i poetką Marią Matios. Zaprezentuje ona w Poznaniu polski przekład "Słodkiej Darusi", powieści nagrodzonej m.in. prestiżową Narodową Nagrodą im. Tarasa Szewczenki.


Zaplanowano także panel dyskusyjny z pierwszym prezydentem Ukrainy Leonidem Krawczukiem. Nawiązaniem do zbliżającej się polsko-ukraińskiej imprezy piłkarskiej będzie mecz pomiędzy reprezentacją Ukraińskiej Wiosny a drużyną Odlewu Poznań.


Wydarzenie zakończy niedzielny jarmark ukraiński na poznańskim Starym Rynku. W jego trakcie zaplanowano prezentację rękodzieła ukraińskiego, muzyki ludowej i degustację potraw kuchni ukraińskiej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook