Gdańsk: wystawa prac plastycznych Grassa

Gdańsk: wystawa prac plastycznych Grassa
(fot. [CC BY 2.0] via Wikimedia Commons)
PAP / kw

Kilkadziesiąt grafik, rysunków i rzeźb Guentera Grassa pokazanych zostanie na wystawie w galerii jego imienia w Gdańsku. Towarzyszyć im będą prace 13 miejscowych artystów.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, w pierwszą rocznicę śmierci niemieckiego twórcy.

Dzieła, które znajdą się na wystawie "Guenter Grass - kolekcja Plus" pochodzą z kolekcji Gdańskiej Galerii Guentera Grassa. Od 2007 r. miejska placówka zgromadziła 141 prac plastycznych laureata literackiej Nagrody Nobla, który tworzył także grafiki, rysunki i rzeźby.

Na wystawę zaproszonych zostało 13 gdańskich artystów. Są to: Alicja Buławka-Fankidejska, Magda Hueckel, Władysław Jackiewicz (zmarł dwa tygodnie temu - PAP), Katarzyna Jóźwiak-Moskal, Jacek Kornacki, Stanisław Nowodworski, Mariusz Otta, Maciej Rauch, Maciek Salamon, Krzysztof Wróblewski, Wojciech Zamiara, Marcin Zawicki i Małgorzata Żerwe.

DEON.PL POLECA

"Klucz przy wyborze dzieł był prosty. Najpierw poszukałam określonych motywów ikonograficznych w pracach Grassa i jednocześnie zbliżonych do nich wątków w twórczości gdańskich artystów, a następnie zestawiłam te dzieła" - powiedziała PAP kurator wystawy, Marta Wróblewska.

Z konfrontacji tej wynika, że w niektórych dziełach przesłanie Grassa i artystów z Gdańska jest podobne, a w innych z kolei całkowicie odmienne.

"Na wystawie zobaczymy np. grafikę Grassa, która przedstawia krowy, obok zaś obrazy olejne, na których Krzysztof Wróblewski też namalował krowy. Motyw niby jest identyczny, ale idea i inspiracja obu twórców była zupełnie inna. Przy każdym takim mini dialogu artystycznym umieszczone zostaną komentarze kuratorskie, w których wytłumaczę różnice i podobieństwa w tych kontekstach" - dodała Wróblewska.

Inna np. grafika Grassa przedstawiająca leżącą w trawie martwą sowę zostanie zestawiona z cyklem malarskim Macieja Raucha ukazującym nieżyjące zwierzęta.

Prace gdańskich artystów obejmować będą różne gatunki sztuki: ceramikę, fotografię, instalacje, rzeźbę, malarstwo, rysunki i wideo.

Na wystawie w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa znajdzie się kilka rzeźb niemieckiego autora.

"Będzie m.in. jedna z najstarszych rzeźb Grassa z lat studenckich przedstawiająca dziewczynę i jedyne w dorobku artysty dzieło o charakterze religijnym, a mianowicie tabliczka z brązu przedstawiająca ukrzyżowanie Chrystusa" - wyjaśniła Wróblewska.

Wystawa będzie czynna do 14 sierpnia.

Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela w dzielnicy Wrzeszcz.

Sławę międzynarodową przyniosła mu tzw. trylogia gdańska - powieści "Blaszany bębenek" (1959), "Kot i mysz" (1961) i "Psie lata" (1963).

Grass od dziesięcioleci angażował się na rzecz pojednania polsko-niemieckiego; popierał politykę wobec Polski kanclerza Willy'ego Brandta. Towarzyszył Brandtowi w jego podróży do Polski w grudniu 1970 roku, podczas której kanclerz RFN uznał granicę na Odrze i Nysie, wbrew stanowisku większości mieszkańców zachodnich Niemiec. Sam Grass podkreślał wielokrotnie, że utrata Pomorza czy Dolnego Śląska to zasłużona kara za niemieckie zbrodnie. Z tego powodu sceptycznie zareagował na zjednoczenie kraju w 1990 roku.

Od czasu protestów robotników na polskim Wybrzeżu w grudniu 1970 roku Grass śledził uważnie sytuację w Gdańsku, sympatyzując z polską opozycją.

W 2006 r. w autobiograficznej książce "Przy obieraniu cebuli" nieoczekiwanie ujawnił, że pod koniec wojny służył w hitlerowskiej formacji zbrojnej Waffen-SS. Zarzucano mu wtedy, że zbyt długo ukrywał ten fakt przed opinią publiczną.

W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł honorowego obywatela miasta. Grass jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

Zmarł 13 kwietnia 2015 r. w niemieckiej Lubece.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gdańsk: wystawa prac plastycznych Grassa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.