Dr Mikulski - wobec nazistowskiej eugeniki

dr Karol Mikulski

Muzeum Historii Polski i Fundacja Świętego Mikołaja - wydawca rocznika filozoficznego "Teologia Polityczna" - zapraszają na film o wojennych losach doktora Karola Mikulskiego


W czasie II wojny światowej nazistowska higiena ras zebrała w Polsce wyjątkowe krwawe żniwo. W imię nazistowskiej eugeniki w dwóch pierwszych latach okupacji Polski wymordowano 20 tysięcy chorych psychicznie i niepełnosprawnych, 100 tysięcy przedstawicieli inteligencji oraz rozpoczęto masową eksterminację narodu żydowskiego.

 

Zagłada chorych spotkała się z dramatyczną obroną polskich i żydowskich lekarzy. Jednym z nich był dr Karol Mikulski, bohater filmu dokumentalnego: "Śmierć psychiatry. Eugenika i totalitaryzm", zrealizowanego przez Fundację Świętego Mikołaja i Muzeum Historii Polski. Premierowy pokaz filmu można obejrzeć 6 listopada 2012 roku o godz. 19.00 w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie (ul. Foksal 3/5).


"W nocy poprzedzającej samobójstwo Mikulski czuwał. Za ścianą spała jego żona, śliczna córeczka i kilkunastoletni pasierb. Miał dla kogo żyć. Niemcy żądali tylko listy z nazwiskami pacjentów. Niczego więcej. To nie on miał strzelać, truć spalinami, kopać głębokie rowy w lesie. Miał tylko sporządzić listę. W trakcie bezsennych godzin w nocy odsłaniało się przed nim przerażające ludobójcze oblicze niemieckiej eugeniki. We wstępie do jego książki z lat 30. widnieją podziękowania prof. Ernstowi Rüdinowi, niemieckiemu psychiatrze, który z początkiem wojny stał się jednym z czołowych inspiratorów nazistowskiej akcji mordowania chorych.

 

Ostatniej nocy Mikulski przeżył niewyobrażalny dramat, wybrał własną śmierć. W okupowanej Polsce masowe eksterminacje ludności cywilnej rozpoczynają się od akcji "umacniania niemczyzny" i oczyszczania przedpola z inteligencji i ludzi chorych. Tych dwóch grup miało w Polsce po prostu nie być. Możemy zatem mówić wyłącznie o eugenice nazistowskiej jako odpowiedzialnej za te zbrodnie" - mówi Magdalena Gawin, historyk i scenarzystka filmu.


Chciałabym żeby się ludzie dowiedzieli o Polakach, którzy cenili nad wszystko, nad życie własne, honor. I przysięgę, jaką złożyli, kończąc studia, przysięgę Hipokratesa - powiedziała na zakończenie filmu córka dr. Karola Mikulskiego, Pani Izabella Galicka.

 

DEON.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook