Już wkrótce festiwal "Warszawa Singera"

Już wkrótce festiwal "Warszawa Singera"
PAP / apio

Projekt "La Playa: Warszawa - Tel Aviv", w ramach którego odbędą się m.in.: koncert jazzowy Macieja Trifonidisa oraz warsztaty taneczne z Michałem Pirógiem w klubie La Playa, zainauguruje 27 sierpnia 8. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera".

Festiwal "Warszawa Singera" będzie trwał od 27 sierpnia do 4 września. Jak wyjawiła w rozmowie Maria Zawadzka, koordynatorka projektu "La Playa: Warszawa - Tel Aviv", tegoroczna edycja ma się różnić od poprzedniej. Dotychczas koncentrowano się na żydowskiej kulturze przedwojennej i wyglądzie dawnej Warszawy. Teraz organizatorzy pragną połączyć tradycję z nowoczesnością i zwrócić większą uwagę na współczesny Izrael.

Aby zainteresować kulturą żydowską, zarówno tą dawną, jak i współczesną, szersze grono osób - głównie ludzi młodych, a nie koniecznie wiele na ten temat wiedzących, powstał projekt "La Playa: Warszawa - Tel Aviv". Jego twórcy pragną przenieść do klubu "La Playa" na praskim brzegu Wisły atmosferę współczesnego Izraela i przedstawić go jako "przedłużenie" dawnego życia żydowskiego w Polsce.

Odtworzyć klimat nowoczesnego Izraela mają pomóc m.in. rozwieszone w przestrzeni klubu zdjęcia autorstwa Małgorzaty Krasuckiej-Margalit - artystki, która podczas poprzednich edycji festiwalu prezentowała swoje obrazy. Tym razem wybrała fotografie jako sposób na ukazanie współczesnych ulic Tel Avivu i życia codziennego jego mieszkańców. Izraelskiej muzyki rozrywkowej można będzie posłuchać leżąc na leżakach na plaży w klubie "La Playa". Dla dzieci przewidziano warsztaty plastyczne.

DEON.PL POLECA

Festiwal zainauguruje wykład atachee ds. kultury ambasady Izraela, Alona Simhayoffa, na temat "Israel in Rock - Muzyczna historia Państwa Izrael".

Malka Kafka z kawiarni Tel Aviv Cafe+Deli przygotuje przekąski, które współcześnie goszczą na izraelskich stołach. Opowie również o współczesnej kuchni i tradycjach kulinarnych Izraela oraz o tym, jak przygotować humus. Tancerz i choreograf Michał Piróg poprowadzi warsztaty taneczne.

Nili Amit z muzeum Historii Żydów Polskich wygłosi wykład na temat syjonizmu i tożsamości współczesnych Izraelczyków. Życie codzienne Żydów wywodzących się z Europy Środkowej, w tym z Polski, przedstawi film dokumentalny "Aszkenazyjczycy" w reżyserii Dalii Mevorach i Dani Dothan.

Pierwszy dzień festiwalu zakończy koncert jazzowy Macieja Trifonidisa - polskiego kompozytora, multiinstrumentalisty, producenta muzycznego, realizatora dźwięku.

Do tej pory wydarzenia festiwalowe koncentrowały się na Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej. W tym roku obejmą również prawobrzeżną część Warszawy m.in. praskie kluby, takie jak Skład Butelek, Cztery Pokoje, Zwiąż Mnie czy Sens Nonsensu, w których odbywać się będą wykłady, wystawy oraz imprezy klubowe. Dziennikarka, blogerka, przewodniczka miejska, specjalizująca się w alternatywnym zwiedzaniu Warszawy, Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, oprowadzi po miejscach związanych z żydowską kulturą na Pradze. Muzyczny spacer z zespołem klezmerskim OPA! po ulicach starej Pragi to kolejna okazja poznania miejsc związanych historią praskich Żydów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Już wkrótce festiwal "Warszawa Singera"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.