168 książek powalczy o nagrodę Szymborskiej

168 książek powalczy o nagrodę Szymborskiej
(fot. Wikimedia Commons)
PAP / mm

168 książek poetyckich zgłoszono do drugiej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Wśród nadesłanych prac przeważają książki młodych autorów urodzonych w latach 70. i 80. XX w. Pięć nominacji kapituła nagrody wybierze w maju, a w październiku ogłosi nazwisko laureata.

W tym roku na konkurs prace nadesłali m.in. Marzena Brody, Miłosz Biedrzycki, Wojciech Bonowicz, Tadeusz Dąbrowski, Jacek Dehnel, Leszek Engelking, Zenon Fajfer, Darek Foks, Agnieszka Wolny-Hamkało, Julia Hartwig, Ewa Lipska, Krzysztof Karasek, Marcin Świetlicki. Do nagrody zgłoszono także kilkanaście przekładów utworów takich literatów jak np. Herta Mueller, Duo Duo, Gary Snyder, Philip Levine.

DEON.PL POLECA


Więcej niż w poprzednim napłynęło książek, które polscy autorzy wydali - po polsku i po angielsku - w Wielkiej Brytanii.

Wśród najczęściej pojawiających się tematów wierszy są II wojna światowa i Holokaust - poinformowała Paulina Małochleb z fundacji imienia polskiej noblistki. Jej zdaniem ciekawostką może być fakt, że poeci coraz bardziej zwracają uwagę na Jedwabne i World Trade Center. Z kolei pokolenie osób urodzonych w drugiej połowie lat 80. i później pisze o frustracji spowodowanej trudnościami ze znalezieniem pracy; w utworach tej generacji da się też dostrzec negatywne nastawienie do korporacji.

Ponadto w ubiegłym roku fundacja otrzymała więcej tomików nadesłanych przez autorów indywidualnych, którzy często wydali publikacje za własne fundusze.

"Tymczasem w 2014 r. zdecydowanie więcej tomów przekazały wydawnictwa, zgłoszono także tomy debiutanckie. Myślę, że ubiegłoroczne sukcesy młodych autorów zachęciły wydawców do zgłaszania książek właśnie tych młodych i nieznanych poetów. Poprzednia edycja konkursu pokazała, że nie tylko najstarsi i już uznani mają szanse na zwycięstwo" - powiedziała PAP Małochleb.

Na autora najlepszego tomu, wydanego w zeszłym roku po polsku lub przetłumaczonego na polski, czeka 200 tys. zł.

Do pierwszej edycji nagrody zgłoszonych zostało 236 tomików wierszy. Nominowano poetów: Justynę Bargielską, Krystynę Dąbrowską, Łukasza Jarosza, Krzysztofa Karaska oraz Jana Polkowskiego. Kapituła przyznała nagrodę ex aequo Krystynie Dąbrowskiej za tom "Białe krzesła" i Łukaszowi Jaroszowi za tom "Pełna krew".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

168 książek powalczy o nagrodę Szymborskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.