Krakowskie Obchody 15-lecia Instytutu Pamięci Narodowej

(fot. IPN)

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na "Krakowskie Obchody 15-lecia Instytutu Pamięci Narodowej", które odbędą się w dniach 9-20 listopada 2015 r. Z tej okazji przygotowano dla krakowian ciekawe i zróżnicowane propozycje wspólnego świętowania jubileuszu Instytutu.

 

W dniach od 9 do 11 listopada zapraszamy na Rynek Główny (obok kościoła św. Wojciecha) do namiotu IPN na spotkania z historykami, archiwistami i prokuratorami, do wzięcia udziału w wielkoplanszowych grach historycznych i zapoznania się z naszą edukacyjną i wydawniczą ofertą oraz na pokazy filmów dokumentalnych.

 

Zachęcamy do odwiedzenia nas w dniu 11 listopada, aby pod hasłem "Świętuj Niepodległość z IPN" wspólnie obchodzić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Specjalnie na ten dzień zostały przygotowane biało-czerwone chorągiewki, kokardy oraz mały, słodki poczęstunek.

 

9 listopada zapraszamy o godz. 17.00 do synagogi Tempel na promocję najnowszej publikacji, która powstała w ramach realizacji zadań edukacyjnych i popularyzatorskich Instytutu Pamięci Narodowej przez archiwum krakowskiego Oddziału - "Niemiecki obóz w Płaszowie 1942-1945. Przewodnik historyczny" autorstwa Ryszarda Kotarby. Spotkanie promocyjne organizowane jest przez krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie.

 

10 listopada odbędzie się w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa uroczystość wręczenia działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1981-1989 odznaczeń państwowych "Krzyż Wolności i Solidarności".

 

Zapraszamy także wraz Kołem Naukowym Historyków UJ w dniu 12 listopada na pokaz filmu dokumentalnego "Auschwitz Birkenau-anatomia zbrodni" prezentującego koleje śledztwa prowadzonego w Polsce w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców na terenie obozu, a także nieznane dotąd jego aspekty.

 

Na zakończenie obchodów zachęcamy w dniu 20 listopada do uczestnictwa w konferencji naukowej "Semantyka historyczna. Narzędzie opisu historii, czy narzędzie polityki?" organizowanej wspólnie z Akademią Ignatianum w Krakowie.


Szczegółowy program obchodów:

 

9-11 listopada - codziennie w godz. 10.00-18.00 (11 listopada do godz. 15.00) w namiocie IPN na Rynku Głównym w Krakowie (obok kościoła św. Wojciecha):
• prezentacja fotografii z akcji IPN i "Dziennika Polskiego" - "Rozpoznaj się na zdjęciach z PRL-u"
• spotkania z historykami, prezentacja i sprzedaż wydawnictw IPN, projekcje filmów dokumentalnych, wielkoformatowe gry planszowe "Dywizjon 303" oraz "111"
• prokuratorzy pionu śledczego oraz lustracyjnego będą odpowiadać na pytania związane z prowadzonymi sprawami
• pracownicy archiwum będą udzielać informacji o zasadach korzystania z zasobu krakowskiego archiwum IPN oraz  z praw przysługujących działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych

 

9 listopada:

godz. 11.00 - uroczyste rozpoczęcie Krakowskich Obchodów 15-lecia IPN, Rynek Główny w Krakowie (obok kościoła św. Wojciecha)

godz. 17.00 - "Zapomniane miejsce kaźni". Dyskusja o przewodniku historycznym Ryszarda Kotarby "Niemiecki obóz w Płaszowie 1942-1945", z udziałem Autora, Romy Ligockiej, prof. Jacka Chrobaczyńskiego, dr. Mateusza Szpytmy i Michała Zajdy. Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24

 

10 listopada:
godz. 11.00 - Prezes IPN Łukasz Kamiński zaprasza na uroczystość wręczenia działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1981-1989 odznaczeń państwowych "Krzyż Wolności i Solidarności", Sala Obrad Urzędu Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4

 

11 listopada:
godz. 10.00-15.00 - "Świętuj Niepodległość z IPN", namiot na Rynku Głównym w Krakowie (obok kościoła św. Wojciecha)


12 listopada:
godz. 18.30 - pokaz filmu "Auschwitz-Birkenau - anatomia zbrodni" z udziałem prokuratorów Waldemara Szwieca i Łukasza Gramzy (IPN Kraków) oraz Marka Szczepanka (TVP Kraków), Collegium Witkowskiego UJ, ul. Gołębia 13 (Aula im. Ks. J. Tischnera)

 

20 listopada:
godz. 10.00  - konferencja naukowa "Semantyka historyczna. Narzędzie opisu historii, czy narzędzie polityki?", Akademia Ignatianum w Krakowie, ul. Kopernika 26 (Mała Aula - sala 412, IV p.)
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook