IPN - instytucja, która drażni

IPN/pamięć.pl
(fot. IPN)

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na dyskusję z cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej w Warszawie.

 

Spotkanie odbędzie się 28 października (środa) o godz. 17:30 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. O książce Doroty Koczwańskej-Kality (Nie)chciane dziecko III RP. Instytut Pamięci Narodowej 2000-2010. Geneza, funkcjonowanie, kontekst społeczny i polityczny dyskutować będą goście Romana Graczyka: prof. Antoni Dudek, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska oraz dr Dorota Koczwańska-Kalita.


Tytuł tej książki dobrze oddaje klimat, w jakim był, i po części ciągle jest, obecny w życiu publicznym Instytut Pamięci Narodowej. Wydawać by się mogło, że w kraju wydobywającym się z komunizmu powstanie tego rodzaju instytucji będzie czymś oczywistym. Otóż - wcale nie było, a jego funkcjonowaniu towarzyszyło (i towarzyszy do dziś) wiele społecznych emocji. IPN kojarzy się w potocznym odbiorze z lustracją - co jest daleko idącym uproszczeniem i zredukowaniem jego rzeczywistych funkcji do tej jednej. Ale rozliczenie z tajnej współpracy z aparatem represji PRL jest o tyle trzonem działań IPN-u, że organizuje spór o stosunek do starego ustroju. Opis sporów - czy lepiej: swarów - lustracyjnych jest jednym z ważnych elementów tej książki.

 

Co zmieniła w Polsce lustracja, jaki jest jej bilans?

Czym naprawdę jest IPN, a czym jest w oczach jego przeciwników?

Jakie konstruktywne wnioski na przyszłość wypływają z jego dotychczasowej działalności?

Na te oraz inne pytania spróbujemy odpowiedzieć 28 października.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.8

Liczba głosów:

5

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook