Kryzys w Kościele to nie temat tabu

Karol Wilczyński
Karol Wilczyński

Poniedziałek, 24 września 2018, godz. 10:00
Jak radzić sobie z kryzysem w Kościele? Jak przeciwdziałać pedofilii, innym formom nadużyć i spadkowi liczby wiernych? Przede wszystkim nie udawajmy, że go nie ma.
więcej

Czy Kościół jest nam potrzebny do szczęścia?

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Poniedziałek, 24 września 2018, godz. 09:49
Coraz więcej ludzi wychodzi z kościoła. Jest to często wyraz niezgody na pewien rodzaj kaznodziejstwa: obraźliwy, partyjny, obłudny… Część z tych ludzi idzie do innego kościoła - pisze Jacek Siepsiak SJ.
więcej

Seksualność księży. To nie jest takie proste

Julia Bondyra
Julia Płaneta

Poniedziałek, 24 września 2018, godz. 09:40
Kiedy zaczęłam szukać historii do tego tekstu, usłyszałam: "Nie znajdziesz księży, którzy cokolwiek powiedzą na ten temat". Na początku trudno było mi w to uwierzyć, z czasem się to bardzo zmieniło.
więcej

Kolos na glinianych nogach. Pozorna siła polskiego Kościoła

Karol Kleczka
Karol Kleczka

Poniedziałek, 24 września 2018, godz. 09:30
Jeszcze całkiem niedawno wydawało się, że związek między polskością i katolicyzmem jest konieczny i nierozerwalny. Dziś coraz mocniej widać, że to mit - pisze Karol Kleczka.
więcej

Co kobiety robią w Kościele? [WYWIAD]

Michał Lewandowski
Zuzanna Radzik / Michał Lewandowski

Poniedziałek, 24 września 2018, godz. 09:20
Kościół w wielu rzeczach nakłada na mnie ograniczenia, definiuje moją kobiecość w zdogmatyzowanych ramach w których, zupełnie się nie odnajduję - mówi Zuzanna Radzik.
więcej

45 kleryków więcej to jeszcze nie koniec kryzysu powołań

Szymon Żyśko
Szymon Żyśko

Poniedziałek, 24 września 2018, godz. 09:10
Gdy wielu cieszyło się z końca kryzysu, policja zatrzymała diakona pod zarzutem rozpowszechniania brutalnej pornografii. Kiedy wreszcie zrozumiemy, że kryzys powołań jest w jakości, a nie w ilości?
więcej

Antyklerykalizm albo śmierć z samotności

Bartłomiej Sury
Bartłomiej Sury

Poniedziałek, 24 września 2018, godz. 09:00
Nie kłaniajmy się księżom. Ich stan kapłański nie jest niczym wyjątkowym. Samo bycie człowiekiem również jest wyjątkowe, czyż nie? Chyba tylko pełen troski antyklerykalizm może dać im trochę tlenu.
więcej

Mniej cementu, więcej fermentu [ROZMOWA]

Karol Kleczka / Kasper Kaproń OFM
Poniedziałek, 24 września 2018, godz. 08:50
"Nie ma też co czekać na Kościół pełny Franciszków i Krajewskich. Trzeba się cieszyć, że jest ich chociaż tylu, ilu jest, bo to znaczy, że Chrystus ma swoich świadków" - mówi tłumacz "Kościoła wykluczonych".
więcej

Na co idą pieniądze z naszych parafii i dlaczego wciąż ich brakuje?

Szymon Żyśko
Szymon Żyśko

Poniedziałek, 24 września 2018, godz. 08:40
Parafie mają swoje zobowiązania wobec diecezji. W tym samym czasie proboszczowie muszą zadbać o bieżące potrzeby, zapewnić warunki wikariuszom i mieć wzgląd na sytuację materialną wiernych. Po nasze pieniądze ręce wyciągają też katolickie uczelnie i organizacje charytatywne. Katolickie tygodniki nie sprzedają się najlepiej, a trzeba zapłacić z góry. Takie są realia wielu parafii w Polsce.
więcej