Kościół po zawale

Michał Lewandowski
Michał Lewandowski

Piątek, 7 czerwca 2019, godz. 13:09
Wydawało się, że serce naszego Kościoła jest zdrowe, pełne siły i gotowe, na wyzwania kolejnych lat. Okazało się jednak chore. Zawał pokazał, jak dalece mu do stanu w jakim go sobie wyobrażaliśmy.
więcej

Walka o reputację drogą donikąd

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Piątek, 7 czerwca 2019, godz. 13:08
Debata publiczna na temat pedofilii zamieni się (a może już się zmienia?) w kulturową wojnę domową, w walkę o reputację Kościoła lub z reputacją tegoż. Nic z tego dobrego nie wyniknie. Raczej zniechęcimy się do działania, do przemyślanej reakcji.
więcej

Diabelska uczta przy kościelnym stole

Karol Kleczka
Karol Kleczka

Piątek, 7 czerwca 2019, godz. 13:07
Tak wygląda czarna msza, bo sprawca nie widzi w drugim człowieku osoby, będącej obrazem Boga. Wykorzystywanie jest zawsze diabolicznym grzechem zbezczeszczenia sakramentu.
więcej

Klerykalna choroba Kościoła

Michał Lewandowski
Michał Lewandowski

Piątek, 7 czerwca 2019, godz. 13:06
Konserwowanie tego, co było, może tylko zaszkodzić. Klerykalizm jest reliktem, który powinien odejść. Będzie trwał, dopóki sami na to pozwolimy.
więcej

Kościół post-Sekielski

Paweł Kowalski SJ
Paweł Kowalski SJ

Piątek, 7 czerwca 2019, godz. 13:05
"Byłem głodny a nie daliście mi jeść" (Mt 25, 35). Jeśli to prawda, a wierzę, że tak jest, że Jezus utożsamia się z cierpiącymi i pokrzywdzonymi, wówczas film braci Sekielskich jest dla nas niezwykle ważnym wezwaniem do nawrócenia.
więcej

Jan Andrzej Kłoczowski OP: zamiast odchodzić, zrób coś ważnego w Kościele katolickim [WYWIAD]

Jan Andrzej Kłoczowski OP / Piotr Kosiarski
Piątek, 7 czerwca 2019, godz. 13:04
"Będąc w Kościele, w środku, wiem dużo i widzę dużo; mimo to nie mam żadnych złudzeń, to jest moje" - doświadczony duszpasterz i teolog opowiada o kryzysie w Kościele oraz o tym, jak sobie z nim poradzić.
więcej

"Tylko nie mów nikomu" i co dalej? [PODCAST]

DEON.pl
Piątek, 7 czerwca 2019, godz. 13:03
O Kościele po filmie Sekielskich dyskutują Jacek Prusak SJ, Jacek Siepsiak SJ, Angelika Szelągowska-Mironiuk i Piotr Żyłka. Rozmowę prowadzi Karol Kleczka.
więcej

Nie obalajmy kapłaństwa

America Magazine
James Martin SJ
Piątek, 7 czerwca 2019, godz. 13:02
Nietrudno sobie wyobrazić, jaka mogłaby być reakcja, gdyby napisano "Czy naprawdę jest ktoś, kto lubi imamów?". Ale jeśli chodzi o księży, okazuje się, że nienawidzenie ich jest w porządku.
więcej

Generał jezuitów: to klerykalizm stworzył kryzys nadużyć

Arturo Sosa SJ
Piątek, 7 czerwca 2019, godz. 13:01
Arturo Sosa SJ nazwał klerykalizm "podejściem uznającym, iż wyłącznie elitarna grupa wyświęconych mężczyzn stanowi prawdziwy Kościół i że znajdują się oni w posiadaniu wszystkich odpowiedzi, całej władzy i autorytetu, oraz nie potrzebują już słuchać, uczyć się i być pociąganymi do odpowiedzialności".
więcej

To nie jest czas na odejście z Kościoła

Wiesław Dawidowski OSA
Wiesław Dawidowski OSA

Piątek, 7 czerwca 2019, godz. 13:00
Pytają mnie znajomi: a może czas odejść z tego Kościoła? Skandal za skandalem, niemoc reakcji, podwójne życie duchownych. Pytają inni: dlaczego jeszcze w tym tkwisz? Rzuć legitymację!
więcej

 

 

CZYTAJ ARTYKUŁY Z NUMERU (5/2019) "KOŚCIÓŁ PO ZAWALE"