Warszawa: Luteranie zdecydują o ordynacji kobiet

Warszawa: Luteranie zdecydują o ordynacji kobiet
Róża Marcina Lutra (fot. wikipedia)
informacje prasowe / mc

Trwa drugi dzień wiosennej sesji XIII Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Na dziś zaplanowane jest m.in. głosowanie nad wnioskiem o umożliwienie ordynacji kobiet na księży.

W drugim dniu obrad Synodu sprawozdanie przedstawił Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec. Przypomniał hasło biblijne roku 2016 wyjęte z Księgi Izajasza "Jak matka pociesza syna, tak Ja będę was pocieszał!" (Iz 66,13). W obliczu wydarzeń światowych, niepokojów, terroru, wojny, fali uchodźców potrzebna jest pociecha, "dlatego obietnica dana nam przez Stwórcę jest tak ważna".
W swoim wystąpieniu bp Samiec podziękował wszystkim osobom, które podjęły się dyskusji w temacie ordynacji kobiet na księży i podkreślił jak istotne było to, że wypowiadali się zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy. Powrócił do artykułów, które ukazywały się w Zwiastunie Ewangelickim i przywołał propozycje praktycznych uregulowań, jeśli Synod uchwali zmianę prawa. W dalszej części sprawozdania Biskup Kościoła przedstawił stan przygotowań do obchodów 500-lecia Reformacji oraz poinformował synodałów o kontaktach międzynarodowych, relacjach Państwo-Kościół i bieżących wydarzeniach w Kościele w roku 2015. Synod przyjął sprawozdanie Biskupa Kościoła.
Po przerwie odbyły się wybory wiceprezesa Konsystorza, którym ponownie został Adam Pastucha z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie. Synod Kościoła wybrał również nowych radców Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP na pięcioletnią kadencję. Skład Konsystorza jest ośmioosobowy. Należą do niego: Biskup Kościoła jako prezes Konsystorza, świecki wiceprezes i po trzech radców duchownych i świeckich. Zadaniem Konsystorza jest m.in. nadzór nad diecezjami i parafiami, uchwalanie wakansów parafialnych (z łac. vacans, nieobsadzone stanowisko proboszcza), zatwierdzanie wyborów personalnych w parafiach i diecezjach, zarządzanie majątkiem Kościoła, opiniowanie przedkładanych Radzie Synodalnej projektów szczegółowych przepisów kościelnych, przyjmowanie kandydatów do urzędu duchownego.
Na późne popołudnie zaplanowano głosowanie ws. dopuszczenia do ordynacji kobiet.
Synod jest najwyższą władzą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) w RP, jego uosobieniem i wyrazicielem wszystkich praw przysługujących Kościołowi. Jest powołany do uchwalania praw kościelnych. Do jego właściwości należy m.in. wybór Biskupa Kościoła, sprawowanie pieczy nad zachowaniem czystości nauki w Kościele, stanie na straży praw, dobra i jedności Kościoła, wybór Konsystorza i Rady Synodalnej, która stanowi prezydium Synodu i reprezentuje go pomiędzy sesjami.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce skupia około 70.000 wiernych. Służy w nim 154 duchownych (w tym 11 kobiet diakonów) w 133 parafiach. Dzieli się na 6 Diecezji, z których najliczniejszą jest Diecezja Cieszyńska - ok. 37.00 tys. wiernych. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte oraz jego wykład zawarty w Księgach Symbolicznych.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: Luteranie zdecydują o ordynacji kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.