Szacunek i uznanie Światowej Rady Kościołów

Szacunek i uznanie Światowej Rady Kościołów
(fot. EPA/Claudio Peri)
KAI / drr

Wyrazy szacunku i wdzięczności dla Benedykta XVI przekazał 12 lutego sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (ŚRK) dr Olav Fykse Tveit, przebywający obecnie w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. W specjalnym oświadczeniu, wydanym po ogłoszeniu przez papieża decyzji o ustąpieniu z urzędu, napisał on, że należy ją w pełni uszanować.

- Byłem świadkiem z jaką odpowiedzialnością wypełniał obowiązki swej posługi, mimo zaawansowanego wieku i w okresie szczególnie wymagającym dla Kościoła - stwierdził sekretarz generalny ŚRK. - Dlatego chciałbym wyrazić wdzięczność za jego miłość i zaangażowanie dla Kościoła i ruchu ekumenicznego - dodał. Wezwał do modlitwy, "aby Bóg mu błogosławił na tym etapie jego życia oraz aby prowadził i błogosławił Kościół katolicki w tych kluczowych chwilach przeobrażeń".

Norweski pastor luterański podkreślił, że Benedykt XVI dobrze zna Światową Radę Kościołów i przypomniał, że na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku obecny papież jako profesor teologii Uniwersytetu w Tybindze zajmował się m.in. zagadnieniami ekumenicznymi oraz był członkiem Komisji "Wiara i Ustrój", działającej w ramach ŚRK.

Światową Radę Kościołów powołano do życia 22 sierpnia 1948 w pierwszym dniu I zgromadzenia w Amsterdamie z udziałem 351 delegatów 147 Kościołów i wspólnot kościelnych, głównie protestanckich i starożytnych Kościołów wschodnich z 44 krajów.

DEON.PL POLECA

Obecnie do Rady należy 349 Kościołów anglikańskich, prawosławnych, protestanckich, starokatolickich i wschodnich niechalcedońskich, skupiających przeszło 560 mln wiernych z ponad 110 krajów. Kościół katolicki nie jest członkiem ŚRK, ale od 1965 blisko z nią współpracuje, a jego przedstawiciele są pełnoprawnymi członkami wspomnianej Komisji "Wiara i Ustrój".

Najwyższą władzą w Radzie jest zgromadzenie ogólne, zbierające się średnio raz na 7 lat; najbliższe, dziesiąte z kolei odbędzie się w dniach 30 października-8 listopada br. w drugim co do wielkości mieście Korei Południowej - Pusanie. W okresie między zgromadzeniami najwyższym forum jest 150-osobowy Komitet Naczelny, który spotyka się mniej więcej co półtora roku. Na co dzień pracami organizacji kieruje jej sekretariat generalny z siedzibą w Genewie, na którego czele stoi obecnie norweski pastor luterański dr Olav Fykse Tveit.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szacunek i uznanie Światowej Rady Kościołów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.