Papież spotkał się z Meriam Ibrahim

Papież spotkał się z Meriam Ibrahim
(fot. EPA/OSSERVATORE ROMANO)
KAI / kn

Papież Franciszek przyjął w Domu św. Marty w Watykanie Sudankę Meriam Yahia Ibrahim Ishak (i jej rodzinę), skazaną w jej kraju na śmierć za porzucenie islamu, a następnie zwolnioną, pod naciskiem światowej opinii publicznej. Kilka godzin wcześniej przybyła ona z mężem i dwojgiem małych dzieci do Rzymu.

W audiencji wzięli udział także wiceminister spraw zagranicznych Włoch Lapo Pistelli i sekretarz papieża, egipski kapłan koptyjski ks. Joannis Lahzi Gaid, który był tłumaczem.

DEON.PL POLECA


Kobieta podziękowała serdecznie Ojcu Świętemu za okazane jej wsparcie, on zaś wyraził jej wdzięczność za jej świadectwo. Poinformował o tym po spotkaniu dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI. Oświadczył, że w rozmowie "bardzo spokojnej i serdecznej" mówiono także o przyszłości Sudanki. Dodał, że gest Ojca Świętego "chce być wyrazem bliskości ze wszystkimi, którzy cierpią z powodu swej wiary, przeżywanych trudności lub ograniczeń i tym samym ma znaczenie symboliczne, wykraczające poza to, tak piękne spotkanie".

Meriam Ibrahim przybyła dziś rano wraz z rodziną do Rzymu. Na lotnisku Ciampino powitali ją premier Włoch Matteo Renzi z żoną Agnese i minister spraw zagranicznych tego kraju Frederica Mogherini.

"Dzisiaj jest radosny dzień" - powiedział, witając mężną kobietę, szef rządu włoskiego. A Mogherini dodała: "Śledziliśmy na bieżąco całą sprawę, od początku, zanim jeszcze skazano Meriam za porzucenie islamu". Za względu na przylot Sudanki z rodziną szefowa dyplomacji włoskiej opóźniła rozpoczęcie swej zaplanowanej wcześniej dwudniowej podróży na Bałkany.

Na pokładzie włoskiego samolotu rządowego, który przywiózł Meriam, jej męża Daniela Waniego oraz dwuletniego syna Martina i dwumiesięczną córeczkę Mayę, znajdował się również wiceminister Lapo Pistelli. Czuwał on na miejscu nad biegiem wydarzeń. "Czujemy się dobrze i jesteśmy zadowoleni, że znaleźliśmy się tutaj. Będziemy mieli kilka spotkań w najbliższych czasie, po czym udamy się do Nowego Jorku" - oświadczył polityk.

Przypadek niespełna 27-letniej Meriam zmobilizował międzynarodową opinię publiczną, zwłaszcza Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię; we Włoszech największe zaangażowanie w tej sprawie wykazał dziennik katolicki "Avvenire" i jego czytelnicy. O losach kobiety, skazanej na śmierć, a później uwolnionej od tego zarzutu, za porzucenie islamu i przyjęcie chrześcijaństwa, mówił kilka miesięcy temu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu premier Renzi. Wspominając o niej i o dziewczętach nigeryjskich, uprowadzonych w ostatnich miesiącach przez terrorystów z Boko Haram, szef rządu włoskiego zaznaczył: "Jeśli nie ma [na to] reakcji europejskiej, to nie możemy czuć się godni nazywania się Europejczykami".

Meriam urodziła się 3 listopada 1987 r. we wschodnim Sudanie z ojca muzułmanina z Etiopii (wcześniej należał do tamtejszego Kościoła prawosławnego) i matki chrześcijanki (również z Kościoła etiopskiego), która wychowała ją w swej wierze. W 2011 r. poślubiła katolika Daniela Waniego i sama przeszła na jego wiarę. Później jednak jeden z jej muzułmańskich krewnych oskarżył ją z tego powodu o cudzołóstwo i apostazję. Stanęła przed sądem, który 15 maja br. skazał ją za to na karę śmierci, mimo że ona sama twierdziła, że zawsze była chrześcijanką i nie zmieniała religii.

Kobieta odwołała się od tego wyroku i ostatecznie została ułaskawiona, ale z nakazem opuszczenia kraju. Podczas pobytu w więzieniu 27 maja urodziła swe drugie dziecko - dziewczynkę. 24 czerwca miała odlecieć do Stanów Zjednoczonych (które przyznały jej obywatelstwo), ale już na pokładzie samolotu została wraz z rodziną ponownie aresztowana na żądanie jednego z jej krewnych. W dwa dni później ją zwolniono, ale musiała się schronić wraz z rodziną w ambasadzie amerykańskiej w Chartumie do czasu wydania ostatecznej zgody na wyjazd. Ostatecznie opuściła Sudan dzisiaj i przyleciała do Rzymu, skąd za kilka dni odleci za ocean.

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież spotkał się z Meriam Ibrahim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.