Przewodnik-awatar i detale niedostępne dla zwykłych śmiertelników. Oto wirtualny spacer po katedrze w Gnieźnie

Przewodnik-awatar i detale niedostępne dla zwykłych śmiertelników. Oto wirtualny spacer po katedrze w Gnieźnie
Kadr z wirtualnego spaceru po katedrze gnieźnieńskiej. Źródło: wzgorzelecha.pl
KAI/mł

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej przygotowało wirtualny spacer po gnieźnieńskiej bazylice. Zwiedzający mogą wysłuchać komentarzy audio i obejrzeć najciekawsze obiekty na krótkich filmach wideo, towarzyszy im także awatar przewodnika, który wprowadza w historię miejsca i przybliża związane z nią ciekawostki. 

Podziemia, Drzwi Gnieźnieńskie, zabytkowe kaplice, konfesja z relikwiarzem św. Wojciecha - teraz wszystko to zobaczyć można z bardzo bliska na monitorze własnego komputera. Bazylika prymasowska jest kolejnym zabytkiem Wzgórza Lecha udostępnionym w pełni do wirtualnego zwiedzania.

Dostępny na stronach internetowych www.archidiecezja.pl i www.wzgorzelecha.pl wirtualny spacer wyróżnia się wykorzystaniem najnowszych technologii i trendów. Oprócz komentarza audio i tekstowego oferuje krótkie filmy wideo i zdjęcia najciekawszych obiektów. Zwiedzającym towarzyszy też awatar przewodnika. 

Wirtualny spacer po Gnieźnie

Pospacerować wirtualnie można po całym Wzgórzu Lecha aż do seminarium duchownego, które w tym roku świętować będzie 620. rocznicę powstania czy kościoła bożogrobców św. Jana, który jest jednym z najstarszych kościołów gotyckich w Polsce i również został w całości udostępniony do wirtualnego zwiedzania.

DEON.PL POLECA

Po powrocie na Wzgórze Lecha można spojrzeć na katedrę z Placu św. Wojciecha lub z drugiej strony, czyli z ulicy Tumskiej. Można przystanąć przy pomniku Bolesława Chrobrego, a potem obejść bazylikę, by kierując się do muzeum zwiedzić po drodze pięknie odnowiony kościół pw. św. Jerzego. To jedna z najstarszych świątyń w Gnieźnie. Najwcześniejsze przedromańskie kamienne relikty, odsłonięte podczas badań archeologicznych, datowane są na X wiek. Kościołowi temu przypisuje się funkcję świątyni/kaplicy grodowej władców piastowskich. Podczas wykopalisk prowadzonych w jego pobliżu odkryto pozostałości kamiennej bramy grodowej z drugiej połowy XI wieku. Jest ona drugą najstarszą tego typu budowlą romańską, której relikty odnaleziono w Polsce.

Najstarszy napis w Polsce: "Trzej żołnierze Chrystusa"

Po zwiedzeniu kościoła św. Jerzego, który dziś związany jest z duszpasterstwem akademickim i zobaczeniu zabytków skarbca w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej koniecznie trzeba wrócić do katedry gnieźnieńskiej, która niemal w całości została udostępniona do wirtualnego zwiedzania.

Zacząć można do podziemi, gdzie zachowały się mury ścienne poprzedniej romańskiej katedry sprzed prawie tysiąca lat. Oprócz pochówków i nekropolii arcybiskupów i prymasów znajduje się tam także kopia płyty odkrytej w katedrze przed półwieczem i pochodzącej z grobu „trzech żołnierzy Chrystusa”. Kim byli? Tego na pewno nie wiadomo. Mogli to być Polscy Bracia Męczennicy - zakonnicy zamordowani w 1003 r. Mogli to być inni duchowni lub wojowie Bolesława Chrobrego. Bez względu na to, o kim inskrypcja mówi, jest to jeden z najstarszych napisów w Polsce.

Drzwi Gnieźnieńskie i ich symbolika

Z podziemi można się udać bezpośrednio na katedralną wieżę albo do Drzwi Gnieźnieńskich, o których bogatej symbolice opowiada zarówno film, jak i awatar przewodnika. Na koniec warto zostawić wnętrze katedry, która - jak się dowiadujemy - została zbudowana na wzór francuskich katedr koronacyjnych. Udostępnione do wirtualnego zwiedzania są m.in. kaplice, do których w realu wejść nie można.

Z bardzo bliska obejrzeć również można konfesję i relikwiarz św. Wojciecha, a także spojrzeć na nawę główną zza ołtarza, gdzie sprawowana jest liturgia. Nie można również pominąć starego kapitularza, czyli pomieszczenia pod chórem, które związane jest z istniejącą do dziś Kapitułą Prymasowską (dawniej Kapitułą Gnieźnieńską) będącą gremium doradczym arcybiskupa gnieźnieńskiego, które przed wiekami miały swój znaczny udział w jego wyborze.

Dla wielu osób interesujące będzie zapewne przyjrzenie się licznym obiektom i artefaktom, które podczas tradycyjnego zwiedzania są trudno dostępne jak choćby witraże, organy czy gotyckie zdobienia kapitelach, gzymsach i żebrach sklepiennych. Szczególnie cenny jest gotycki krucyfiks z belki tęczowej. Datowana na XIV lub XV wiek figura Chrystusa mierzy 2,5 m wysokości. Podczas niedawnej renowacji i konserwacji odsłonięto niewidoczną dotąd pod warstwą zabrudzeń i przemalowań, kolorystykę skóry oraz pięciu ran Chrystusa, a także wzór na perizonium (czyli na przepasce biodrowej ukrzyżowanego Chrystusa).

KAI / mł 

Zobacz także: Wirtualne zwiedzanie katedry Notre Dame w Paryżu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Rożek

Autorski przewodnik pióra profesora Michała Rożka, cenionego popularyzatora wiedzy o Krakowie, od lat uznanego za znawcę kultury i zabytków miasta.
Zwięzła propozycja, umożliwiająca każdemu, komu dane jest tylko trzy dni spędzić w Krakowie poznanie...

Skomentuj artykuł

Przewodnik-awatar i detale niedostępne dla zwykłych śmiertelników. Oto wirtualny spacer po katedrze w Gnieźnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.