Osiemdziesięcioletnia zakonnica wybrana Poznanianką Roku 2019

Osiemdziesięcioletnia zakonnica wybrana Poznanianką Roku 2019
(fot. www.poznan.pl)
KAI / kk

Siostra Cecylia Śmiech z Zakonu Urszulanek Unii Rzymskiej, założycielka pierwszego w Polsce Klubu Włóczkersów, zdobyła tytuł Poznanianki Roku 2019. W drugiej edycji plebiscytu zorganizowanego przez Miasto Poznań otrzymała prawie pół tysiąca głosów.

Osiemdziesięcioletnia urszulanka od kilku lat dzierga na drutach zimowe czapeczki dla ubogich dzieci w Afganistanie.

„Od czasu, kiedy po raz pierwszy usłyszała o zbiórce ciepłych ubrań organizowanej przez polskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie, zaczęła robić na drutach wełniane czapki. Dzisiaj ma na swoim koncie ponad 3 tysiące własnoręcznie wydzierganych nakryć głowy, a zainicjowany przez nią klub – ponad 70 tysięcy” – czytamy w uzasadnieniu jej kandydatury.

Zakonnica założyła pierwszy w Polsce Klub Włóczkersów, który zajmuje się dzierganiem czapek dla dzieci. Podobne kluby zaczęły powstawać w całej Polsce, w bibliotekach, domach kultury i prywatnych mieszkaniach. Jeden z nich powstał nawet na oddziale kobiecym w areszcie śledczym.

W plebiscycie rywalizowało 10 kobiet. Siostra Cecylia pokonała m.in. Barbarę Sadowską, wiceprzewodniczącą zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, czy Wiolettę Bogusz, współzałożycielkę i przewodniczącą Stowarzyszenia „Zupa na Głównym”.

DEON.PL POLECA

Pochodząca z Krakowa urszulanka od prawie 20 lat mieszka w Poznaniu.

Urszulanki Unii Rzymskiej są międzynarodowym instytutem zakonnym, któremu początek dała św. Aniela Merici, zakładając w 1535 r. w Brescii Towarzystwo św. Urszuli. Na ziemie polskie urszulanki przybyły w 1857 r. Misją zakonu jest ewangelizacja przez wychowywanie i nauczanie przede wszystkim dzieci i młodzieży. Obecnie w Polsce siostry prowadzą przedszkola, szkoły, a także zajęcia w wyższych uczelniach, zajmują się katechizacją dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadzą internaty szkolne, akademiki dla studentek i świetlicę środowiskową.

Podejmują również działalność misyjną w różnych krajach Ameryki Środkowej, Afryki i Europy Wschodniej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch

Biblia – historia zakochanego Boga

Dlaczego w drzewie genealogicznym Jezusa znajdziemy imiona Tamar, Rachab czy Batszeby, mimo że tradycyjne rodowody raczej pomijały kobiety? Dlaczego wbrew starożytnym obyczajom to właśnie one miały często decydujący wpływ na...

Skomentuj artykuł

Osiemdziesięcioletnia zakonnica wybrana Poznanianką Roku 2019
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.