Podczas gdy w Polsce niszczy się pomniki św. Jana Pawła, w Ghanie pielęgnuje się jego pamięć

Podczas gdy w Polsce niszczy się pomniki św. Jana Pawła, w Ghanie pielęgnuje się jego pamięć
Fot. godongphoto / depositphotos.com
KAI / jk

„Kiedy w Polsce dewastuje się pomniki św. Jana Pawła II i bezcześci jego imię, to w Ghanie się je stawia, ku jego czci i z szacunkiem pielęgnuje się pamięć o nim” – stwierdza abp Henryk M. Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie, w liście nadesłanym z myślą o mieszkańcach diecezji kieleckiej, skąd arcybiskup pochodzi.

Nuncjusz Jagodziński regularnie w barwnych listach opisuje charakter swojej posługi i specyfikę ghańskich realiów. Są one publikowane na stronie internetowej diecezji kieleckiej. Ostatni, z datą 10 maja dotyczy związków św. Jana Pawła II z Ghaną. 9 maja w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Ghany nuncjusz apostolski poświęcił pomnik św. Jana Pawła II, w 43. rocznicę jego pobytu w tym kraju. Ta wizyta była częścią pierwszej, papieskiej pielgrzymki do Afryki, w dniach 2-12 maja 1980 r. Pobyt w Ghanie trwał dwa dni: 8 i 9 maja.
„Jak już to niejednokrotnie wspominałem, pamięć o naszym świętym rodaku jest tutaj wciąż żywa, nie tylko wśród katolików. Nawet Prezydent Ghany, chociaż sam jest anglikaninem, wspominał jego osobę podczas uroczystości w Nuncjaturze Apostolskiej z okazji 10-lecia pontyfikatu Papieża Franciszka. Kiedy odpowiadając na pytanie Ghańczyków, z jakiego jestem kraju, mówię, że jestem z Polski, to od razu z ich ust płynie radośnie wypowiadane imię polskiego Papieża” – pisze abp Jagodziński.
Pomnik, o którym wspomina nuncjusz, to figura św. Jana Pawła II wykonana w naturalnych rozmiarach, z charakterystyczną uśmiechniętą twarzą i wyciągniętymi rękoma w geście powitania, z narzuconym płaszczem na ramiona. Pomnik został umieszczony na metrowym postumencie, obłożonym marmurowymi płytami, z pamiątkowym napisem. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. polową, pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego, na którą przybył prawie cały Episkopat Ghany, wszyscy pracownicy Sekretariatu i zaproszeni goście. „To historyczne wydarzenie napełnia moje serce wielką radością nie tylko dlatego, że Święty Papież pochodzi z mojej ojczyzny, ale także dlatego, że moje powołanie kapłańskie wzrosło podczas jego pontyfikatu i miałem okazję, aby spotkać się z nim osobiście kilka razy w moim życiu. Był on także pierwszym Papieżem, który odwiedził Ghanę, dokładnie 43 lata temu” – mówił abp Jagodziński. Duchowny życzył, aby pomnik „nie został zredukowany do przedmiotu kontemplacji lub podziwu, ale aby stał się powodem do refleksji i inspiracji do dalszego podążania drogą wiary, a w konsekwencji do budowania świata lepszego i bardziej braterskiego”. W dniu poświęcenia pomnika otworzono także wystawę upamiętniającą papieską wizytę z 1980 r. Prezentuje ona głównie fotografie z tamtego czasu, a m.in. fragment gazety z artykułem, z tytułem: „Świat może wiele nauczyć się od Afryki”.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Artur Wenner SJ

Uważne przyglądanie się sumieniu może pomóc poprawić relacje z Bogiem, drugim człowiekiem, a przede wszystkim z samym sobą.

W jaki sposób spojrzeć na swoje serce tak, jak patrzy na nie miłosierny Bóg?
Jak nie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Podczas gdy w Polsce niszczy się pomniki św. Jana Pawła, w Ghanie pielęgnuje się jego pamięć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.