Płock: "Kościół musi wyjść na ulice"

KAI / slo

Dwa dokumenty synodalne: o posłudze prezbitera oraz o posłudze charytatywnej, przyjęto podczas III Sesji Plenarnej 43. Synodu Diecezji Płockiej, odbywającego się pod hasłem "Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość".

Sesja odbyła się w sobotę w katedrze płockiej. "Bądźmy Kościołem, który wychodzi na ulice" - zachęcał płocki biskup pomocniczy Roman Marcinkowski podczas Mszy św. poprzedzającej prace synodu.

W homilii biskup płocki Piotr Libera odnosił się do adhortacji apostolskiej "Evangelii Gaudium" papieża Franciszka. Wskazywał, że Kościół przepowiada Ewangelię "z radosnym obliczem świadka, który spotkał żywego Jezusa".

Za Ojcem Świętym powtarzał też, że być Kościołem, to "być zaczynem Bożym pośród ludzkości", głosić i nieść zbawienie Boże w świat, który "często jest zagubiony, potrzebuje odpowiedzi dodającej odwagi, dającej nadzieję, dodającej siły w drodze". Kościół ma więc być miejscem bezinteresownego miłosierdzia, w którym wszyscy mogą doświadczyć przebaczenia.

DEON.PL POLECA

- Synod to `Kościół w miniaturze` - mówił bp Libera. - Dzisiaj często szuka się analogii pomiędzy Kościołem a organizacjami świeckimi. Kościół miałby być taką organizacją; papież - prezydentem, Kuria Rzymska - ministerstwami, biskupi - wojewodami, Synod - sejmikiem, Pismo Święte konstytucją, a demokracja ideałem, do którego Kościół powinien dorastać. Wystrzegajmy się w pracach synodalnych takich niezdrowych analogii. Ich źródłem jest niekiedy nasza pycha, niekiedy kompleksy, wybujała ambicja, a najczęściej, po prostu, niezrozumienie istoty Kościoła - stwierdził hierarcha.

Biskup płocki prosił, by poczuć "synodalny niepokój sumienia"; by wyjść ku innym, dostrzec Kościół "poturbowany, poraniony i zabrudzony", który wyszedł na ulice, który "nie zamknął się z wygody z przywiązania do własnego bezpieczeństwa". Zachęcał do modlitwy o "dojrzałe owoce synodu".

Po Eucharystii nastąpiła robocza część Synodu. Zgromadzenie przyjęło dwa tzw. dokumenty główne: "Prezbiter - dobrym pasterzem powierzonego mu ludu", przygotowany przez Komisję Synodalną ds. duchowieństwa i stałej formacji prezbiterów oraz "Posługa charytatywna", którą opracowała Komisja Synodalna ds. działalności charytatywnej Kościoła.

Ponadto członkowie Synodu przyjęli dokumenty, które stanowić będą aneksy do dokumentów głównych m.in. kilka instrukcji, w tym: o wizycie duszpasterskiej, o duszpasterstwie rodzin, o kulcie Bożego Miłosierdzia, o katechizacji oraz o przygotowaniu i przebiegu pierwszej spowiedzi oraz Komunii świętej dzieci. Podczas sesji łącznie przyjęto 31 dokumentów.

Całą sesję synodalną transmitowała w internecie Telewizja Odnowa. Po sesji członkowie Synodu wzięli udział w agapie w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku.

43. Synod Diecezji Płockiej pod hasłem "Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość" (Benedykt XVI) rozpoczął się 14 października 2012 roku. Uczestniczy w nim około 340 osób:: księży, sióstr zakonnych, wdów konsekrowanych, wiernych świeckich.

Pracują oni w trzynastu Komisjach Synodalnych, zajmujących się wyznaczonymi zagadnieniami prawnymi i duszpasterskimi, związanymi z życiem i funkcjonowaniem Kościoła.

Ponadto w parafiach pracują Parafialne Zespoły Synodalne. Synod ma charakter jurydyczno-pastoralny, jego efektem ma być odnowa Kościoła w diecezji płockiej na wielu poziomach działalności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Płock: "Kościół musi wyjść na ulice"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.