"Harcerz nie zabiega, by mieć, ale by być"

"Harcerz nie zabiega, by mieć, ale by być"
(fot. Arcadiuš / Foter / CC BY)
KAI / pz

Harcerz nie zabiega o to, by mieć, ale by przede wszystkim być, by dbać o swój rozwój wewnętrzny, być wiernym przyjętym wartościom i ideałom - mówił do harcerzy bp Grzegorz Balcerek podczas Mszy św. z okazji 100-lecia 2. Poznańskiej Drużyny Harcerskiej im. Kazimierza Wielkiego.

W poznańskiej katedrze na jubileuszowej Eucharystii zgromadziły się władze harcerskie, druhny, druhowie, członkowie Harcerskiego Kręgu Seniorów 2. Poznańskiej Drużyny Harcerskiej "Wiarusy" oraz poczty sztandarowe.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zaznaczył w homilii, że harcerstwo było i nadal jest dla młodzieży szkołą życia. - Przysłowie obecne w formacji harcerskiej "Per aspera ad astra" przypomina, że sprawy wielkie w życiu przychodzą z wielkim trudem, a harcerskie "Czuwaj!" oznacza strzeżenie najwyższych wartości: Bóg, Honor i Ojczyzna - zauważył kaznodzieja.

Odnosząc się do historii 2. Poznańskiej Drużyny Harcerskiej im. Kazimierza Wielkiego, zwrócił uwagę na poświęcenie i zaangażowanie druhen i druhów na rzecz walki o wolną Polskę. Podkreślił ich udział w powstaniu wielkopolskim, wojnie bolszewickiej w 1920 r., II wojnie światowej, w bitwie pod Monte Cassino. Przypomniał, że członkowie tej drużyny należeli do dywizji gen. Stanisława Maczka, byli wśród cichociemnych i działali w konspiracji. Zaznaczył także ich udział w różnych katolickich wspólnotach.

DEON.PL POLECA


Bp Balcerek wskazał na wyzwania, jakie aktualnie stoją przed harcerzami. - Trzeba zachować honor rozumu ludzkiego, ponieważ dzisiaj wielu kieruje się emocjami, bez krytycznego rozeznania, ulegamy manipulacjom - mówił bp Balcerek. Przestrzegał przed bezrefleksyjnym pojmowaniem świata, które może skutkować brakiem rozeznania prawdy od półprawd i odróżnienia dobra od zła. Zachęcał do podtrzymywania harcerskiego zwyczaju pracy nad sobą, rozwijania uzdolnień i cnoty, czyli postawy miłości Boga i bliźniego.

Przekonywał, że harcerze powinni zabiegać o przywrócenie honoru polskiej mowie. - Potrzeba zaangażowania polskich harcerzy, którzy podjęliby walkę o czystość mowy polskiej, bo przekleństwa i wulgaryzmy słyszane w niemal każdym środowisku są wyrazem duchowej pustki, nieuszanowania tradycji i lekceważenia Bożych przykazań - zaznaczył kaznodzieja.

Zachęcał harcerzy do trwania przy Chrystusowym Krzyżu, bowiem, "kto uchwyci się Chrystusowego krzyża, ten zmierza ku zwycięstwu".

2. Poznańska Drużyna Harcerska im. Kazimierza Wielkiego wywodzi się z I Poznańskiej Drużyny Skautów "Piast". Od początku lat 90. działa Młoda Drużyna "Komandorzy". Obecnie liczy ona prawie 40 członków. Przy drużynie działa też gromada zuchowa "Szare Wilczki". W drużynie zwraca się uwagę na przekazywanie młodzieży technik harcerskich, takich jak pierwsza pomoc czy terenoznawstwo oraz na rozwijanie wartości patriotycznych.

Harcerze z 2. PDH co roku w grudniu uczestniczą w Mszy św. w poznańskiej farze, podczas której przekazywane jest Światełko Betlejemskie. Następnie roznoszą je dalej wśród mieszkańców miasta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Harcerz nie zabiega, by mieć, ale by być"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.