Caritas Polska wybuduje szkoły na Haiti

Caritas Polska wybuduje szkoły na Haiti
PAP / psd

Caritas Polska rozpoczyna długofalową pomoc dla Haiti. Organizacja będzie realizować w rejonie dotkniętym styczniowym trzęsieniem ziemi trzy projekty edukacyjne: odbudowę dwóch szkół i budowę nowej, z internatem - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie.

"Sytuacja na Haiti jest wciąż dramatycznie trudna. 1 mln 200 tys. ludzi straciło w trzęsieniu ziemi domy, ponad 300 tys. boi się wracać do swoich domostw. Ci ludzie wciąż są na ulicach, mieszkają w namiotach, plastikowych schronieniach" - mówił w czasie konferencji w siedzibie Episkopatu Polski nuncjusz apostolski na Haiti abp Bernardito Auza.

"Wciąż jesteśmy w fazie doraźnej pomocy humanitarnej. Do tej pory został otwarty tylko jeden obóz zapewniający przejściowe schronienie dla 7 tys. osób. Jesteśmy bardzo spóźnieni z pomocą" - mówił. Jak podkreślił, problemem wkrótce będą huragany. "W zeszłym roku huragany oszczędziły Haiti, ale eksperci od pogody zapowiadają teraz bardzo ciężki sezon" - tłumaczył.

Jak powiedział dyrektor Caritas Polska, ks. Marian Subocz, organizacja dysponuje ok. 11 mln zł na pomoc dla Haiti. "Te pieniądze powinny wystarczyć na realizację trzech zaplanowanych projektów" - dodał.

DEON.PL POLECA


Według Marty Titaniec z Fundacji Polska-Haiti, Caritas odbuduje szkołę sióstr salezjanek na obrzeżu Port-au-Prince. "Może tam uczęszczać ok. 1300 dzieci, wieczorami lekcje czytania i pisania są prowadzone dla ok. 100 analfabetów" - mówiła. Analfabetyzm to duży problem w tym kraju - niemal połowa Haitańczyków nie potrafi czytać i pisać.

Caritas Polska odbuduje też zawodową szkołę dla dziewcząt. Przygotowanie do zawodu w tej placówce będzie trwać dwa lata, będzie mogło się w niej uczyć 60 dziewcząt.

Trzeci projekt, którym chce się zająć polska organizacja, to budowa od podstaw szkoły średniej z internatem. "Szkoła ta stawiałaby na budowanie odpowiednich postaw społecznych. Byłyby do niej rekrutowane dzieci z bardzo ubogich dzielnic. Nauka trwałaby siedem lat, a hasłem przewodnim byłoby: "+Oddaj za darmo to, co dostałeś za darmo+" - mówiła Zofia Pinchinat-Witucka z Fundacji Polska-Haiti. Według abpa Auzy, problemem na Haiti jest to, że Haitańczycy, którzy są wykształceni i mają wysokie kwalifikacje, wyjeżdżają z tego kraju. Dlatego pomysł, by zbudowana przez Polaków szkoła miała motto zachęcające do pozostania w kraju i budowania jego kapitału społecznego i gospodarczego.

Według dyrektora Caritas Polska, ks. Subocza, Haiti zmaga się ze skutkami kataklizmu w postaci trzęsienia ziemi, a Polska - powodzi. Jak powiedział, na niedawnej konferencji Caritas w Madrycie zaapelował do organizacji z innych krajów o pomoc dla Polaków poszkodowanych w powodzi. "Na konto Caritas wpłynęło ponad 5 mln zł na ten cel od osób indywidualnych; z zagranicy mamy 2,3 tys. euro i 6 tys. dolarów. Z sms-ów otrzymaliśmy 4,5 mln zł" - poinformował. Dodał, że środki te będą rozdysponowane dla potrzebujących w diecezjach w rejonach zalanych.

Na Haiti ponad 50 proc. dzieci nigdy nie chodziło do szkoły; z dzieci, które chodzą do szkoły podstawowej, kończy je jedynie 20 proc. - tyle samo młodzieży chodzi do liceów.

W styczniowym trzęsieniu ziemi zginęło ok. 250 tys. osób, rannych zostało 300 tys. 3 mln ludzi jest poszkodowanych; zniszczonych zostało ćwierć miliona domów i blisko 2,5 tys. szkół.

Haiti zajmuje 203. miejsce wśród 229 państw świata z dochodem rocznym 1,3 tys. dolara na osobę. Bezrobocie wynosi 85 proc., 40 proc. dzieci nie dożywa 18. urodzin. Poza miastami na Haiti nie ma szkół ani opieki medycznej, nawet w stolicy nie ma kanalizacji i bieżącej wody. Na wyspie wskutek biedy wycięto prawie wszystkie drzewa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Polska wybuduje szkoły na Haiti
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.