Apel: przeżyjmy wspólnie tę kanonizację

Apel: przeżyjmy wspólnie tę kanonizację
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Koncert, wystawy, gry miejskie - to niektóre z wydarzeń związanych z kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII, które zaplanowano w Warszawie. Organizator, Centrum Myśli Jana Pawła II, apeluje o wspólne przeżywanie kanonizacji i liczny udział w przygotowanych imprezach.

Centrum jest głównym organizatorem obchodów kanonizacji w stolicy.

"W dniu kanonizacji powinniśmy być na placach, w kościołach, wspólnie ją przeżywać. (...) Nie może nikogo zabraknąć. Pokażmy całemu światu, bo kamery będą na nas zwrócone, że jesteśmy dumni z Jana Pawła II, że mamy poczucie, iż dzięki niemu mamy wolność" - mówił na środowej konferencji prasowej szef Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański.

O związkach papieża z Warszawą mówiła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Nie da się ukryć, że Karol Wojtyła był przede wszystkim dzieckiem Małopolski. Jego pierwszym, formułującym życie duchowe doświadczeniem był Kraków i Kościół krakowski. Jednak, gdy spoglądamy na dzieło życia Jana Pawła II, widzimy, że istotną rolę odgrywała w nim Warszawa" - powiedziała. Wspomniała, że jako biskup i kardynał w drodze do Rzymu zatrzymywał się zawsze u sióstr urszulanek na Powiślu i stamtąd w październiku w 1978 r. wyruszył do Watykanu, by być następcą św. Piotra.

DEON.PL POLECA

"W kwietniu 2005 roku stolica stała się świadkiem ogromnej mobilizacji społecznej, jednoczącej wszystkich w trudnych chwilach odchodzenia Jana Pawła II do domu Ojca. Stolica jest zobowiązana do tego, by papieski duch wolności, solidarności i dialogu, otwartości na drugiego człowieka trwał w naszym mieście" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Głównym hasłem obchodów i kampanii społecznej, która je promuje w mediach są słowa: "Jeśli szukasz źródła, idź pod prąd". Do tych słów powstała też piosenka i teledysk.

"Jeśli chcesz iść do źródła, zazwyczaj musisz iść pod górę i pod prąd" - tłumaczył na konferencji metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Wyjaśniał, że inspiracją do naśladowania Jana Pawła II ma być jego nauczanie i postrzeganie postaci świętego w różnych wymiarach - nie tylko przez pryzmat religijnego zaangażowania, ale też pamiętając, że był intelektualistą, człowiekiem kultury, mistykiem.

Metropolita mówił, że w duchu wezwań "idź głęboko, idź do źródła", trzeba też podchodzić do obowiązku, jaki ma wobec Jana Pawła II obecne pokolenie. "Ma obowiązek przekazania tej osoby, pontyfikatu, świętości następnym pokoleniom, żeby nie zbanalizować, ale pokazać normalnego, z krwi i kości człowieka, który był papieżem we wszystkich wymiarach" - powiedział.

Jak dodał, kanonizacja nie powinna "niczego zamykać, a wszystko otwierać". "Żeby to nie szło w tym kierunku, że się przygotowaliśmy, a w niedzielę wieczór odetchniemy: mamy świętego Jana Pawła II, czego chcieliśmy już w dniu pogrzebu i wszystko się skończyło. Moim zdaniem wszystko się powinno zacząć, (...) mamy wiele do zrobienia" - dodał.

Główne obchody kanonizacyjne rozpoczną się w piątek o godz. 20.30 na pl. Piłsudskiego koncertem "Nie lękajcie się iść pod prąd". Wystąpią m.in. zespoły Raz, Dwa, Trzy, Voo Voo, Zakopower. Koncert otworzy prezydent Bronisław Komorowski. Oprócz muzyki prezentowane będą niepokazywane wcześniej materiały archiwalne z pielgrzymek papieża do Polski.

W sobotę w tym samym miejscu, od godz. 19 odbędzie się czuwanie "Do źródła" - będzie modlitwa, świadectwa, improwizowany koncert i światło do nieba - każdy uczestnik spotkania otrzyma małą latarkę, by w odpowiednim momencie skierować ją ku niebu.

W dniu kanonizacji na pl. Piłsudskiego oraz przed Świątynią Opatrzności Bożej transmitowana będzie msza św. kanonizacyjna z Rzymu (od godz. 10). Po niej, w wielu kościołach rozpoczną się msze dziękczynne. Wieczorem, o godz. 20 w Archikatedrze św. Jana zaplanowano koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II "Do Źródła" - muzyka cerkiewna, średniowieczna, z elementami gospel i chorału gregoriańskiego będzie przeplatana cytatami biblijnymi.

Przed kościołem św. Anny od 14 do 27 kwietnia powstała "strefa JP2" - w godzinach rannych i południowych startują stąd uczestnicy gry miejskiej "Do źródeł", popołudniami i wieczorami odbywają się spotkania, debaty, filmy i koncerty.

Od 14 kwietnia można oglądać instalację "Papieska Warszawa" - za pomocą przygotowanej przez organizatorów mapy można poznawać miejsca związane z papieżem. Są one oznaczone planszami z opisem wizyty papieża, fotografiami, informacjami.

Oprócz tego Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało aplikacje na tablety i smartfony z codziennym cytatem z nauczania papieża (dostępna w App Store i Google Play od 27 kwietnia) oraz portal wiedzy o Janie Pawle II "WikiJP2" - stworzony w formacie Wikipedii, zawierający hasła związane z papieżem, jego życiorysem, nauką (dostępny od 23 kwietnia na stronie centrumjp2/wikijp2). Opracowana też została gra planszowa "Ta Ziemia". Gracze muszą zmierzyć się z siłami komunistycznymi utrudniającymi organizację pielgrzymki i usiłującymi pomniejszyć jej znaczenie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel: przeżyjmy wspólnie tę kanonizację
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.