Abp Gądecki: Dziękujemy za pracę Bambrów dla rozwoju Wielkopolski

Abp Gądecki: Dziękujemy za pracę Bambrów dla rozwoju Wielkopolski
(fot. episkopat.pl)
KAI / pp

Dziękujemy dziś za wszelkie dobro, jakie stało się udziałem miasta Poznania i okolic, za wszystko co przyczyniało się, dzięki pracy Bambrów, do rozwoju Poznania i Wielkopolski - powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas Mszy św. z okazji 300-lecia przybycia Bambrów do Wielkopolski.

Dziękczynieniu, które miało miejsce 20 października w katedrze poznańskiej, przewodniczył i homilię wygłosił abp Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu.

Abp Gądecki na początku Mszy św. powitał obecne na Eucharystii delegacje oraz zgromadzonych wiernych. Przypomniał też historię osadników bamberskich, którzy przybyli do Wielkopolski na początku XVIII wieku. "Przez wiarę przywędrowali do ziemi obiecanej jako ziemi obcej" - powiedział.

Abp Ludwig Schick, który przewodniczył Mszy św. mówił w homilii o potrzebie szerzenia pokoju między ludźmi i narodami oraz głoszenia Ewangelii. "300-lecie osiedlenie się osadników z Bambergu w Poznaniu jest wspomnieniem udanej migracji i integracji. Jest też wspomnieniem dobrego sąsiedztwa i owocnej wymiany między Polakami a Niemcami. Wszyscy chrześcijanie są ochrzczeni i posłani, by jak głosi motto tego Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego - października 2019 roku, przyczyniać się do pokoju i dobrobytu wszystkich ludów i narodów, przede wszystkim przez wytrwałą modlitwę. Świętujmy ten jubileusz także jako zobowiązanie do pokojowego współistnienia Polaków i Niemców" - powiedział abp Schick.

Podczas uroczystości zostały wręczone medale jubileuszu 300-lecia osadników bamberskich abp. Stanisławowi Gądeckiemu i abp. Ludwigowi Schickowi.

DEON.PL POLECA

Mszę św. transmitowało archidiecezjalne Radio Emaus.

Bambrzy czyli rolnicy z okolic Bambergu przybyli do Polski na zaproszenie władz miasta Poznania kilkoma falami w latach 1719-1753. Nowi osadnicy i wracający do nich chłopi polscy szybko odbudowali zrujnowane wsie. W XIX wieku Bambrami określano już wszystkich rolników mieszkających we wsiach poznańskich.

Tradycje bamberskie w 2018 roku zostały wpisane na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. Zaliczone zostały do nich obchody Święta Bamberskiego, które odbywa się co roku w pierwszą sobotę po 1 sierpnia, na poznańskim Starym Rynku przy pomniku Bamberki, udział Bamberek ubranych w tradycyjne stroje w paradzie świętomarcińskiej oraz w procesjach Bożego Ciała, tradycja noszenia strojów bamberskich oraz działalność Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: Dziękujemy za pracę Bambrów dla rozwoju Wielkopolski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.