Kalendarz

Skryptorium – warsztaty iluminacji i kaligrafii

Data rozpoczęcia: Poniedziałek, 10 Grudnia 2018 godz. 09:00
Data zakończenia: Piątek, 14 Grudnia 2018 godz. 17:00
Miejscowość: Kraków, Tyniec
Organizator: Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Kontakt: http://kultura.benedyktyni.com/warsztaty-i-seminaria/warsztaty-201819/skryptorium-warsztaty-kaligrafii/ Zapisz się: tel. (12) 688 5 450, [email protected]
Udział: Płatny
Koszt udziału: 500 zł

Zarys tematu:
Warsztaty iluminacji i kaligrafii

Kaligrafia: protogotyk

Miniatura ze sceną NAWIEDZENIA

Na warsztatach przez pierwsze dni będziemy pracować nad fragmentem kantyku Magnificat, który Maria wyśpiewała, spotykając św. Elżbietę niedługo po Zwiastowaniu. Do wykaligrafowania wybranego fragmentu Magnificat posłuży nam protogotyk – pismo, które z minuskuły karolińskiej przekształca się stopniowo w łamane formy tekstury.

Ilustracją tekstu będzie jedna z miniatur przedstawiająca spotkanie brzemiennych Marii i Św. Elżbiety. Scena ta, bardzo często wyobrażana w sztuce zachodnioeuropejskiej przedstawia najczęściej obie kobiety w serdecznym uścisku. Zmienia się tylko otoczenie: czasem jest to wnętrze architektoniczne, czasem widzimy kobiety na neutralnym, abstrakcyjnym tle, a często spotkanie odbywa się gdzieś na zewnątrz, w naturze. Na usamodzielnienie się tego tematu w sztuce miało wpływ ustanowienie święta zainicjowanego przez św. Bonawenturę w 1263 r. w zakonach franciszkańskich. Papież Bonifacy IX wprowadził go do kalendarza rzymskiego w 1389 r. W niezwykle popularnych rękopisach Godzinek scena Nawiedzenia otwiera modlitwę do Najświętszej Marii Panny na laudes matutinum (Jutrznia)

Adresaci:

Osoby, które fascynuje piękno średniowiecznej dekoracji książki rękopiśmiennej; bez względu na wiek oraz doświadczenie plastyczne.

Prowadzący:
Barbara Bodziony

wstecz

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook