Medytacje z poezją

Data rozpoczęcia: 06 października 2018 godz. 16:00
Data zakończenia: 07 października 2018 godz. 16:00
Miejscowość: Kraków, Tyniec
Organizator: Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Kontakt:
http://kultura.benedyktyni.com/warsztaty-i-seminaria/warsztaty-201819/medytacje-z-poezja/

Zapisz się:
tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com
Udział: Płatny
Koszt udziału: 40,00 zł

Zarys tematu:
Chodzą śmiercie po słonecznej stronie…

W cyklu warsztatów poświęconych medytacji inspirowanej lekturą tekstów poetyckich proponujemy dwa spotkania poświęcone sytuacjom „granicznym”: śmierci i doświadczeniu miłości. Na pierwszych warsztaty w cyklu 2018/2019 omawiać będziemy poezję Bolesława Leśmiana (w szczególności utwory z cyklu Dziejba Leśna), w których szczególnie wyraźnie wyartykułowana została kruchość ludzkiego istnienia, jej zakorzenienie w zniszczalnej materii, w podlegającej ciągłym przemianom przyrodzie. Przypominając wizje poety inspirowane twórczością polskich romantyków będziemy pytać o „odpowiedź”, jaką na egzystencjalny lęk proponuje chrześcijaństwo, oraz o to, dlaczego wizja poety – choć na pozór bez reszty zanurzona w ciemności – wydaje się otwarta na przychodzące z zewnątrz światło. Jak Leśmian zaprasza nas do nadziei pomimo lęku?

Lustrzane odbicie…

Drugie warsztaty w roku 2018/2019 pragniemy poświęcić lekturze tekstów, których autorzy podejmują się opisać wpisaną w naturę ludzką pragnienie spotkania, relacji z drugą osobą, miłości. Punktem wyjścia do tych rozważań będzie opis stworzenia Ewy zawarty w Księdze Rodzaju i w poemacie Johna Miltona Raj utracony. Sięgając do twórczości współczesnego Miltonowi poety, Andrew Marvella, będziemy przyglądać się obrazom, które pokazują dlaczego człowiek ucieka od miłości pomimo tęsknoty za spełnieniem, jak wpada w pułapkę miłości własnej i czym jest prawdziwe spotkanie. Pomoże nam w tym analiza jednego z najbardziej znanych i cenionych wierszy Marvella „Na kroplę rosy”.

Adresaci:
Oferta skierowana jest do wszystkich, którzy pragną pogłębić swoje doświadczenie wiary poprzez kontakt ze sztuką (przede wszystkim, choć nie wyłącznie, z tekstem literackim).

Prowadzący:
 prof. dr hab. Małgorzata Grzegorzewska
o. Szymon Hiżycki OSB