Zaburzenia masy ciała i nielegalne używki

Nastolatki z niedowagą lub nadwagą o 20-40 proc. częściej stosują nielegalne substancje niż młodzież o prawidłowej masie ciała - wynika z włoskich badań, które publikuje pismo "PLoS ONE". Do takich wniosków doszli naukowcy z włoskiej Rady Naukowej ds. Badań w Pizie, którzy przebadali ponad 33 tys. włoskich uczniów szkół średnich, w wieku 15-19 lat.

 

W grupie tej zebrano informacje na temat stosowania narkotyków i innych nielegalnych substancji oraz wyliczono dla każdego wskaźnik masy ciała (BMI). Młodzież wykonywała również test pozwalający ocenić ryzyko zaburzeń odżywiania (jak anoreksja i bulimia) oraz stopień przejmowania się swoją wagą.

 

Okazało się, że nastolatki z nadwagą oraz niedowagą, zwłaszcza dziewczęta, stosowały w ostatnim czasie o 20-40 więcej nielegalnych substancji niż ich rówieśnicy o prawidłowej wadze. Zagrożenie zaburzeniami jedzenia częściej dotyczyło młodzieży ważącej ponad normę.

 

Analiza wykazała też, że związek między nieprawidłową masą ciała a nadużywaniem nielegalnych substancji był uwarunkowany w dużym stopniu samooceną nastolatków, wpływem przyjaciół oraz poziomem wykształcenia rodziców.

 

Na przykład, młodzież z nadwagą przyznająca się do stosowania w ostatnim czasie narkotyków i leków częściej miała przyjaciół robiących to samo oraz poważne problemy z rodzicami i w szkole, niż rówieśnicy, którzy nie stosowali ostatnio nielegalnych substancji.

 

Na tej podstawie naukowcy oceniają, że związek między nieprawidłową masą ciała i stosowaniem narkotyków lub leków nie ma charakteru przyczynowo-skutkowego, ale u podłoża jednego i drugiego leżą najprawdopodobniej takie same czynniki społeczne i psychologiczne.

 

Autorzy pracy liczą, że wyniki ich badań pomogą lepiej planować działania mogące zredukować liczbę młodych ludzi nadużywających nielegalnych substancji, cierpiących na zaburzenia odżywiania się oraz problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook