Odchudzanie - efekt jojo a psychologia

PAP - Nauka w Polsce

Każdego dnia tysiące osób na całym świecie rozpoczynają kuracje odchudzające. Różnego rodzaju diety stosują dorośli, młodzież, a nawet dzieci. Badania przeprowadzone w Szwecji pokazały, że nawet kilkuletnie dziewczynki próbują się odchudzać.

 

Według statystyk australijskich 79 proc. studentek chciałoby ważyć mniej. Krajowe dane pokazują natomiast, że ponad połowa Polek ma nadwagę, a 91 proc. z nich stosuje różnego rodzaju diety.

 

- Ze statystyk dotyczących odchudzania wynika, że każdy otyły ma za sobą jedną, kilka lub więcej kuracji odchudzających - mówi dr. Magdalena Białkowska z Instytutu Żywności i Żywienia. - W ich wyniku otyli tracą kilka lub kilkanaście kilogramów, po czym niestety bardzo często ponownie tyją. Z moich obserwacji wynika, że po 2 latach od zakończenia leczenia ambulatoryjnego połowa pacjentów utrzymuje masę ciała uzyskaną w wyniku przeprowadzonej kuracji odchudzającej, natomiast pozostali tyją.

 

Inne badania dowodzą, że po 5 latach, ponad 80 proc. osób, które pozytywnie przeszły kurację odchudzającą, ponownie tyje, po czym podejmuje nową próbę odchudzania. U wielu z nich, nawet jeśli zrzucą kilka zbędnych kilogramów, często występuje tzw. efekt jojo.

 

- Efektem jojo nazywamy wahania masy ciała polegające na następującym kolejno po sobie chudnięciu i tyciu - wyjaśnia Białkowska. - Jeżeli w ciągu 5 lat takie wahania u otyłego przekraczają 5 proc., a nie są wyższe niż 10 proc., wówczas stwierdzamy efekt jo-jo. Natomiast gdy wahania wagi przekraczają 10 proc., mamy do czynienia z bardzo nasiloną formą tego efektu.

 

Monika Bak-Sosnowska z Zakładu Psychologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzi natomiast badania nad znaczeniem czynników psychologicznych w zapobieganiu ponownemu przyrostowi masy ciała.

 

- Dotychczasowe obserwacje wskazują, że po odbyciu kuracji pacjenci tyją, ponieważ wracają do starych nawyków jedzeniowych i niskiej aktywności fizycznej - wyjaśnia badaczka. - Często powodem powrotu do dawnych zwyczajów jest rezygnacja z samokontroli, potrzeba nagrodzenia się przez objadanie zakazanymi w diecie potrawami, zaburzony obraz własnego ciała i brak motywacji do utrzymania nowego stylu życia.

 

Według niej, wprowadzenie elementów psychologicznych do terapii odchudzającej staje się dla pacjenta okazją do poznania siebie i wprowadzenia zmian w różnych obszarach życia. - W trakcie kuracji odchudzającej oddziaływania psychologiczne koncentrują się wokół edukowania, wspierania emocjonalnego oraz zwiększania samoświadomości pacjenta w obszarze psychiki i ciała - tłumaczy badaczka. - W efekcie kształtowane są nowe umiejętności, takie jak radzenie sobie ze stresem, efektywne komunikowanie się, rozwiązywanie konfliktów, asertywność.

 

- Po zakończeniu kuracji istotne jest oszacowanie osiągniętych wyników, rozeznanie zmian w ogólnym funkcjonowaniu pacjenta, dalsze zmotywowanie oraz wzmacnianie potrzeby kontynuacji nowego stylu życia. Warto również wypracować nowe metody walki ze stresem - dodaje.

 

Z tego względu już przy pierwszych próbach kuracji odchudzających należy uwzględniać takie czynniki, jak właściwie sformułowanie celu terapii, odpowiednia motywacja, samoświadomość i samokontrola myśli, emocji i zachowania oraz adekwatny obraz własnego ciała, dodaje badaczka.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Katarzyna Kowalczyk 17:51:15 | 2017-06-05
A ten sposób- http://www.topweight.pl działa? Czy któraś z Was go próbowała?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kalinka 18:50:17 | 2016-09-29
Jak schudnąć i nie mieć efektu jojo? Przeczytajcie na http://zmaganiazodchudzaniem.blogspot.com jak działa foreverslim.

Oceń odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook