Otyłość może być "społecznie zaraźliwa"

Posiadanie otyłych przyjaciół zwiększa ryzyko nadwagi - uważają amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Ich zdaniem potwierdza to ich wcześniejsze wnioski, że otyłość może być "społecznie zaraźliwa".

 

- Doszliśmy do wniosku, że osoby, które mają czworo otyłych przyjaciół, zwiększają dwukrotnie swoje szanse na otyłość, w porównaniu do tych, którzy nie posiadają takich znajomych - powiedziała Alison Hill kierująca zespołem badaczy z Harvardu.

 

Zdaniem amerykańskich ekspertów ludzie często przejmują od najbliższego otoczenia niezdrowe nawyki, które sprzyjają tyciu - przede wszystkim chodzi tu o wysokokaloryczną dietę i małą aktywność fizyczną.

 

Już w 2007 r. z badań przeprowadzonych przez naukowców z Harvardu wynikało, że otyłość może być "społecznie zaraźliwa". - Otyłość jednej osoby może poważnie zwiększać ryzyko przybrania zbędnych kilogramów wśród jej znajomych, rodzeństwa czy współmałżonków - podkreślali.

 

Nie oznacza to, że nawołują oni do wykluczenia osób otyłych z grona przyjaciół. Jak tłumaczy David Rand z Uniwersytetu Harvarda, w najlepszym interesie wszystkich jest pomoc przyjaciołom w zrzuceniu nadwagi.

 

W ciągu ostatnich dwóch lat w USA otyłość stała się problemem 2,4 mln osób w wieku powyżej 18 lat. Wskaźnik osób dotkniętych otyłością wynosi obecnie 27 proc. Badacze z Harvardu przewidują, że za 40 lat odsetek otyłych Amerykanów sięgnie 42 proc.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?