Ile godzin snu jest najlepsze dla zdrowia?

Naukowcy wciąż próbują ustalić, ile godzin snu jest najlepsze dla zdrowia. Najnowsze badania amerykańskie sugerują, że przesypiając w nocy od 5 do 6,5 godzin możemy sobie zapewnić najdłuższe życie. Publikację na ten temat zamieszcza pismo "Sleep Medicine".

 

Powszechne przekonanie, że powinniśmy spać dziennie 8 godzin zdaje się więc być nieprawdziwe, podkreślają autorzy pracy. Z dotychczasowych badań wynikało, że przesypianie więcej niż 7,5 i mniej niż 6,5 godzin na dobę wiąże się z większym ryzykiem zgonu. Były to jednak prace bazujące na subiektywnej ocenie długości snu przez uczestników badań.

 

Aby zweryfikować te informacje, naukowcy pod kierunkiem prof. prof. Daniela F. Kripke'go z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeanalizowali dane ze swojego doświadczenia - przeprowadzonego 14 lat wcześniej - w którym długość snu mierzono w obiektywny sposób przy pomocy aktygrafu, tj. zakładanego na nadgarstek urządzenia rejestrującego aktywność ruchową.

 

W latach 1995-99 badania objęły 459 kobiet w wieku 50-81 lat. Raz w tygodniu panie wkładały na rękę aktygraf. W 2009 r. naukowcy sprawdzili stan zdrowia kobiet. Udało im się skompletować dane dla 444 z nich, z czego 86 już nie żyło. - Zaskoczeniem było to, że - gdy długość snu została zmierzona obiektywnie - najlepsze przeżycie stwierdziliśmy w grupie przesypiającej od 5 do 6,5 godzin - komentuje prof. Kripke.

 

Najmniejsze szanse na długie życie miały panie śpiące mniej niż 5 godzin, ale przesypianie ponad 6,5 godzin również było mniej korzystne. W analizie uwzględniono takie czynniki ryzyka przedwczesnego zgonu, jak nadciśnienie, cukrzyca, przebyty zawał serca, nowotwór złośliwy i poważna depresja. Zdaniem naukowców, badania te dowodzą, że optymalna długość snu jest krótsza, gdy mierzy się ją obiektywnie, a nie na podstawie subiektywnych zeznań pacjentów.

 

Prof. Kripke podkreśla, że praca jego zespołu powinna uspokoić wiele osób martwiących się, iż śpią za mało. - Wynika z niej, że kobiety, które przesypiają zaledwie 5-6,5 godzin nie mają się czym niepokoić, gdyż ta ilość snu jest wyraźnie związana z najlepszym przeżyciem - mówi badacz. Inną ciekawą obserwacją naukowców było to, że w grupie starszych kobiet tzw. bezdech senny, czyli zatrzymania oddechu w czasie snu (objawiające się chrapaniem) nie zwiększają ryzyka zgonu. - Choć bezdech może być związany z wyższą śmiertelnością wśród osób poniżej 60. roku życia, nie wydaje się by zwiększał ryzyko zgonu w starszej wiekowo grupie, w szczególności u kobiet - zaznacza prof. Kripke.

 

Badacze podkreślają, że potrzebne są dalsze prace, które pozwolą zidentyfikować inne związane z snem czynniki, które mogą wpływać na przeżycie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.43

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (16)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Renata 16:50:30 | 2013-12-23
U mnie 7, ale to w dużym stopniu zależy od tego co akurat w tym dniu robiłam np. ciężki dzień w pracy lub intensywny trening potrafi mi nieznacznie ten czas wydłużyć;-)

___________________
pozdrawiam - Zomerska

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Stan 00:01:17 | 2013-12-08
Tak na stałe 6 godzin? Tylko 6 godzin? To zdecydowanie za mało. Można tak kilka dni, czy nawet tygodni, ale nie cały czas. Że chyba oprócz tego spania nocnego mamy jeszcze spanie dzienne, sjesta jak w Hiszpanii. W dobrym śnie oprócz czasu jego spania ważna też jest odpowiednia bielizna nocna i wygodne łóżko. Żadne tam wersalki czy inne rozkłądane wynalazki. Najlepsze jest proste łóżko z odpowiednio dobranym materacem - nie za twardy i nie za miękki.

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lubiącyspać 17:00:31 | 2013-04-18
Coś mi się te badania nie podobają. Teraz wmawiajmy ludziom, że długi sen szkodzi, potem zwiększmy czas pracy i 'wszyscy' będą zadowoleni... 

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~spioch 12:42:50 | 2013-04-18
to bardzo dobry tekst; lelczy bowiem z lęków wszystkich śpiochów, którym wydaje się, że zaraz dostaną nerwicy, depresji czy wręcz choroby psychicznej, ponieważ nie spali swoje dziewięc czy też dziesięć godzin.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~sylwcia 011 11:33:23 | 2013-04-18
jak spie 5 godzin to czuje się fatalnie, najlepiej 7 h a te badania powyższe to dla mnie są niewiarygodne

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Inter 10:26:08 | 2013-03-05
Nie słuchać badań tylko spać aż się obudzicie i tyle. To jest idealna ilość snu dla organizmu. Sam nam powie ile mamy spać.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ronin 18:06:34 | 2010-10-15
Mocno podejrzane te badania. Trwały tylko cztery lata, tylko raz w tygodniu, tylko na kobietach i tylko po 50. roku życia. Co można w tak wybiórczy sposób zbadać? Wiadomo tylko, ile czasu spały badane kobiety w momencie cotygodniowego badania przez cztery lata. Nie wiadomo zaś, ile spały przed eksperymentem, ile w trakcie eksperymentu w czasie sześciodniowych przerw między badaniami, ile po eksperymencie. Te badania są prawie bezwartościowe. Wyglądają na badania z tezą robione tylko po to, żeby było, że w ogóle coś badano, nie wiadomo nawet, czy fragmentaryczne wyniki podano prawdziwe, czy sfałszowano, żeby wmówić ludziom, że nie potrzebują odpoczywać i moga pracować więcej...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Sam 16:31:26 | 2010-10-15
Dobry artykuł o skutkach chrapania:
http://www.rynekmedyczny.pl/Chrapanie_cichy_zabojca,s,chrapanie

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ana 18:07:03 | 2010-10-14
ja z kolei śpię jak dziecko-9 godzin, a weekend potrafię przespać 11-12 godzin. myślę że sen jest sprawą indywidualną i ja bym się tam żadnymi badaniami nie przejmowała.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ada 16:35:44 | 2010-10-14
Co jakiś czas nowe badania, jakby tak człowiek się przejmował tymi wynikami to całkiem by organizm rozregulował... Raz śpij 8 godzin,potem 6, a najlepiej wcale tylko pracuj...:(

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook